Podświetlenie linków Zmień odstęp między akapitami Zmień odstęp między wierszami Zmień odstęp między słowami Zmień odstęp między literami Normalna wielkość czcionki Duża wielkość czcionki Bardzo duża wielkość czcionki Zmień kontrast

Przyjdź i zobacz zmagania rycerzy

Zapraszamy na II Turniej Rycerski i Łuczniczy na Zamku Lipowiec w dniach 9 – 10 sierpnia 2008r.

Przyjdź i zobacz zmagania rycerzy

Organizatorami turnieju są: Muzeum – Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec wraz z Wójtem Gminy Babice, Stowarzyszeniem Ziemi Lipowieckiej, Bractwem Rycerskim Zamku Lipowiec oraz Bractwem Rycerskim Zamku Będzin. 


Wiele setek lat temu, najodważniejsi przedstawiciele stanu rycerskiego, ściągali na turnieje, aby tam sprawdzać swoje umiejętności bojowe, zdobywać cenne nagrody, lub też, co ważniejsze, zaskarbiać sobie przychylność serc niewieścich. Wydarzenia te, były sprawdzianem rzemiosła wojennego, w czasach pokoju, były także sposobem na wzbogacenie się i pomnożenie swego majątku. Był to także klucz do zdobycia wielkiej sławy w swym kraju, lub nawet w całym chrześcijańskim świecie. Dlatego też Muzeum – Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec zaprasza wszystkich, którzy pragną się zaznajomić z historią i kulturą średniowiecza do odwiedzenia lipowieckiego zamczyska i wzięcia udziału w imprezie, która jak żadna inna przeniesie nas w realia sprzed wieków.


Goście podziwiać będą celność łuczników zmagających się o laur najlepszego, sprawność zakutych w stal rycerzy stających w szranki w turniejach indywidualnych i drużynowych, ich odwagę i męstwo w czasie szturmu na zamek a także sami będą mogli spróbować swych sił w tradycyjnych zabawach dworskich i rycerskich.

 

Plan Turnieju

Sobota:
11.00 – 11.30 – Uroczyste rozpoczęcie turnieju i prezentacja przybyłych gości
12..00 – 14.00 – Turniej łuczniczy
15.00 – 17.30 – Turniej bojowy rycerzy
18.00 – 19.00 – Koncert zespołu muzyki dawnej
19.00 – 20.00 – Inscenizacja bitwy rycerskiej i oblężenia zamku.

 

Niedziela:
11.00 – 12.00 – Drużynowy Turniej Bojowy
12.00 – 13.00 – Bieg dam
13.30 – 14.30 – Pokazy walk
15.00 – 15.30 – Uroczyste zakończenie imprezy i rozdanie nagród
16.00 – 18.30 – Zabawy plebejskie


Stałym punktem programu dostępnym przez cały czas trwania turnieju jest wioska rzemieślników znajdująca się na górnym dziedzińcu zamku.

 

Bilet normalny: 5 zł
Bilet ulgowy: 3 zł