Chrzanowska potrawa przechodzi dalej

Po raz kolejny jurorzy Oświęcimskiego półfinału IV Małopolskiego Festiwalu Smaku docenili potrawę pochodzącą z ziemi chrzanowskiej. W kategorii gotowe dania i potrawy triumfowała firma caterginowa „Smakosz”, która zaserwowała grochówkę wojskową.

Chrzanowska potrawa przechodzi dalej

Ponadto „Smakosz” przygotował pierogi w 6 rodzajach, które rozchodziły się w błyskawicznym tempie. Sprzedano ich około tysiąca, ale to dopiero wstęp, gdyż w najbliższy weekend firma zaprezentuje się na krakowskim Festiwalu Pierogów.
W Oświęcimiu oprócz „Smakosza wystartowali: restauracja Stare Mury, tym razem z udźcem sarnim w suszonych owocach oraz firma Pasieka z Płazy z miodem wielokwiatowym.
Wyśmienite potrawy przyciągnęły smakoszy potraw regionalnych.
Dla publiczności Stare Mury przygotowały „ziemniaki po Cabańsku” oraz zadek wieprzowy, który wygrał ubiegłoroczny półfinał oświęcimski. Jak zwykle potrawy były wyśmienite i znalazły wielu amatorów, którzy oblegali tłumnie stoiska.

Nadmieniamy, że już po raz trzeci startujący z Powiatu Chrzanowskiego uczestniczą w Małopolskim Smaku wraz z Wydziałem Promocji i Funduszy Pozabudżetowych Starostwa Powiatowego w Chrzanowie.
W ramach festiwalu odbyła się „Małopolska Szkoła Smaku” czyli akcja „Zostań szefem szefa kuchni”. Polegała ona na wspólnym gotowaniu laureata konkursu na najlepszy przepis z mistrzem kuchni Tomaszem Leśniakiem – kucharzem reprezentacji Polski w piłce nożnej.
Około godziny 13 rozpoczął się konkurs „Małopolski Smak”. W jury konkursowym zasiedli m.in. Zbigniew Kurleto – Prezes Małopolskiego Stowarzyszenia Kucharzy i Cukierników, Theofilos Vafidis - z pochodzenia Grek, znany z programu „Europa da się lubić”, bierze udział w wielu konkursach kulinarnych organizowanych w kraju i za granicą.
Komisja degustując konkursowe przysmaki przy wyborze kierowała się prostotą potraw, a w szczególności zachowaniem tradycyjnego sposobu ich przygotowania.

 

Nagrodzeni:
- w kategorii dania gotowe i potrawy –  firma „Smakosz” z Chrzanowa za produkt: grochówka wojskowa;
- w kategorii: Wyroby piekarnicze i cukiernicze – GS SCH „Brzeszcze” z Brzeszcza za produkt: chleb żytni;
- w kategorii: Wędliny i przetwory mięsne – Rzeźnictwo i Wędliniarstwo Janusz Rogalski z Brzezinki za produkt: kiełbasa swojska;
- w kategorii: Najatrakcyjniejsze danie restauracyjne – Karczma „Rzym” z Suchej Beskidzkiej za produkt: żurek stryszawski;
- w kategorii: Przetwory owocowe i warzywne – Gospodarstwo ekologiczne Anna i Adam Susek z Bulowic za produkt: ogórek w zalewie czosnkowej;
- w kategorii: Miody – Pasieka ‘Malwa” Krzysztof Zych za produkt: miód spadziowy (jodłowy).

 

W plebiscycie swoje głosy oddali także mieszkańcy Oświęcimia (2278 ważnych głosów), którzy mogli skosztować małopolskich przysmaków. Nagrodzili oni m.in.: piekarnię Roberta Tyrana z Polanki Wielkiej za ciasto drożdżowe z serem, Koło Gospodyń Wiejskich z Przytkowic za kalwaryjskie ogórki „odpustowe” (podobno bardzo pobożne…)  oraz Cafe – Club „Nata” z Libiąża za kluski z mięsem.

Kolejne półfinałowe konkursy odbędą się: w Nowym Sączu (17 sierpnia), Nowym Targu (24 sierpnia) oraz Tarnowie (7 września)., a podczas krakowskiego Wielkiego Finału (20-21 września) z grona wszystkich tegorocznych laureatów wyłonieni zostaną zwycięzcy całej tegorocznej edycji, a zarazem najlepsi małopolscy producenci żywności 2008.


Półfinał otworzył zwycięzcom drogę do finału na krakowskim Placu Wolnica.
 
Za reprezentantów Powiatu Chrzanowskiego trzymamy mocno kciuki w walce o nagrodę główną IV Małopolskiego Festiwalu Smaku.

 

Galeria zdjęć