Podświetlenie linków Zmień odstęp między akapitami Zmień odstęp między wierszami Zmień odstęp między słowami Zmień odstęp między literami Normalna wielkość czcionki Duża wielkość czcionki Bardzo duża wielkość czcionki Zmień kontrast

Chrzanowska potrawa przechodzi dalej

Po raz kolejny jurorzy Oświęcimskiego półfinału IV Małopolskiego Festiwalu Smaku docenili potrawę pochodzącą z ziemi chrzanowskiej. W kategorii gotowe dania i potrawy triumfowała firma caterginowa „Smakosz”, która zaserwowała grochówkę wojskową.

Chrzanowska potrawa przechodzi dalej

Ponadto „Smakosz” przygotował pierogi w 6 rodzajach, które rozchodziły się w błyskawicznym tempie. Sprzedano ich około tysiąca, ale to dopiero wstęp, gdyż w najbliższy weekend firma zaprezentuje się na krakowskim Festiwalu Pierogów.
W Oświęcimiu oprócz „Smakosza wystartowali: restauracja Stare Mury, tym razem z udźcem sarnim w suszonych owocach oraz firma Pasieka z Płazy z miodem wielokwiatowym.
Wyśmienite potrawy przyciągnęły smakoszy potraw regionalnych.
Dla publiczności Stare Mury przygotowały „ziemniaki po Cabańsku” oraz zadek wieprzowy, który wygrał ubiegłoroczny półfinał oświęcimski. Jak zwykle potrawy były wyśmienite i znalazły wielu amatorów, którzy oblegali tłumnie stoiska.

Nadmieniamy, że już po raz trzeci startujący z Powiatu Chrzanowskiego uczestniczą w Małopolskim Smaku wraz z Wydziałem Promocji i Funduszy Pozabudżetowych Starostwa Powiatowego w Chrzanowie.
W ramach festiwalu odbyła się „Małopolska Szkoła Smaku” czyli akcja „Zostań szefem szefa kuchni”. Polegała ona na wspólnym gotowaniu laureata konkursu na najlepszy przepis z mistrzem kuchni Tomaszem Leśniakiem – kucharzem reprezentacji Polski w piłce nożnej.
Około godziny 13 rozpoczął się konkurs „Małopolski Smak”. W jury konkursowym zasiedli m.in. Zbigniew Kurleto – Prezes Małopolskiego Stowarzyszenia Kucharzy i Cukierników, Theofilos Vafidis - z pochodzenia Grek, znany z programu „Europa da się lubić”, bierze udział w wielu konkursach kulinarnych organizowanych w kraju i za granicą.
Komisja degustując konkursowe przysmaki przy wyborze kierowała się prostotą potraw, a w szczególności zachowaniem tradycyjnego sposobu ich przygotowania.

 

Nagrodzeni:
- w kategorii dania gotowe i potrawy –  firma „Smakosz” z Chrzanowa za produkt: grochówka wojskowa;
- w kategorii: Wyroby piekarnicze i cukiernicze – GS SCH „Brzeszcze” z Brzeszcza za produkt: chleb żytni;
- w kategorii: Wędliny i przetwory mięsne – Rzeźnictwo i Wędliniarstwo Janusz Rogalski z Brzezinki za produkt: kiełbasa swojska;
- w kategorii: Najatrakcyjniejsze danie restauracyjne – Karczma „Rzym” z Suchej Beskidzkiej za produkt: żurek stryszawski;
- w kategorii: Przetwory owocowe i warzywne – Gospodarstwo ekologiczne Anna i Adam Susek z Bulowic za produkt: ogórek w zalewie czosnkowej;
- w kategorii: Miody – Pasieka ‘Malwa” Krzysztof Zych za produkt: miód spadziowy (jodłowy).

 

W plebiscycie swoje głosy oddali także mieszkańcy Oświęcimia (2278 ważnych głosów), którzy mogli skosztować małopolskich przysmaków. Nagrodzili oni m.in.: piekarnię Roberta Tyrana z Polanki Wielkiej za ciasto drożdżowe z serem, Koło Gospodyń Wiejskich z Przytkowic za kalwaryjskie ogórki „odpustowe” (podobno bardzo pobożne…)  oraz Cafe – Club „Nata” z Libiąża za kluski z mięsem.

Kolejne półfinałowe konkursy odbędą się: w Nowym Sączu (17 sierpnia), Nowym Targu (24 sierpnia) oraz Tarnowie (7 września)., a podczas krakowskiego Wielkiego Finału (20-21 września) z grona wszystkich tegorocznych laureatów wyłonieni zostaną zwycięzcy całej tegorocznej edycji, a zarazem najlepsi małopolscy producenci żywności 2008.


Półfinał otworzył zwycięzcom drogę do finału na krakowskim Placu Wolnica.
 
Za reprezentantów Powiatu Chrzanowskiego trzymamy mocno kciuki w walce o nagrodę główną IV Małopolskiego Festiwalu Smaku.

 

Galeria zdjęć