Podświetlenie linków Zmień odstęp między akapitami Zmień odstęp między wierszami Zmień odstęp między słowami Zmień odstęp między literami Normalna wielkość czcionki Duża wielkość czcionki Bardzo duża wielkość czcionki Zmień kontrast

III Dożynki Powiatowe - dopisała pogoda i uczestnicy

III Dożynki Powiatowe, które w tym roku odbyły się w Babicach zgromadziły gości, którzy przybyli prawie z wszystkich gmin Powiatu Chrzanowskiego.

III Dożynki Powiatowe - dopisała pogoda i uczestnicy

Na dożynki przybyli: członek zarządu województwa małopolskiego Marek Sowa, Poseł na Sejm RP Tadeusz Arkit, Poseł na Sejm RP Marek Polak, Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego Bogusław Mąsior, Starosta Chrzanowski Janusz Szczęśniak, Wójt Gminy Babice Roman Warchoł oraz przedstawiciele władz samorządowych, radni powiatowi i radni reprezentujący poszczególne gminy całego powiatu.


Dożynki rozpoczęła tradycyjnie uroczysta polowa Msza Święta.
O godzinie 15 rozpoczął się obrzęd dożynkowy w wykonaniu Koła Gospodyń Wiejskich w Babicach. W następnej kolejności zaprezentowały się  KGW z poszczególnych gmin powiatu. Przeprowadzony został konkurs na Najładniejszy Wieniec Dożynkowy. Tegorocznymi zwycięzcami zostali ex quo KGW Babice i KGW Dulowa. Kolejne miejsca zajęły KGW z Chrzanowa, KGW z Alwerni oraz KGW z Libiąża.

 

W tym roku starostami dożynek byli: Pan Zdzisław Bolek - sołtys wsi Babice i Pani Teresa Perończyk.

 

Część wieczorna przeznaczona była na występy artystyczne. Jako pierwszy wystąpił Zespół Pieśni i Tańca "Małopolanie" a po nim przybyłych gości zabawiał zespół góralski „Juzyna” z Zawoji. O godzinie 19 strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej z Chrzanowa zaprezentowali pokaz pierwszej pomocy w nagłych wypadkach.
Gości do dalszej zabawy poderwał DJ Marshall znany nam z ubiegłorocznych dożynek, który zaserwował mieszankę starych i nowych hitów zarówno typowo biesiadnych jak i dyskotekowych. Zabawa trwała do godziny 12 w nocy.


Ale to nie były wszystkie dożynkowe atrakcje. Na szkolnym placu miał miejsce kiermasz rzemiosła połączony z promocją gospodarstw agroturystycznych z Powiatu Chrzanowskiego oraz prezentacja produktów lokalnych.
Niemałym powodzeniem cieszyły się powiatowe talary.
Tłum zgromadził się przy namiocie powiatowym, kiedy ruszyła loteria. Każdy los wygrywał a nagrodami były m.in. mapy, czapeczki, smycze, foldery reklamowe z poszczególnych gmin powiatu.


O godzinie 16 z kolei rozpoczęła się symultana szachowa, która polegała na tym, że Daria Święszek zawodniczka UKS Hetman Koronny Trzebinia, utytułowana medalistka grała jednocześnie z 12 przeciwnikami. Tylko jednej osobie udało się wygrać z Darią, jedna osoba natomiast zremisowała partię.

 

Wyróżnieni w symultanie szachowej:
Dawid Nowakowski
Tomasz Kantyka
Paweł Hudzik


O 16:30 rozpoczął się konkurs w sporządzaniu kwiatów z bibuły - przeznaczony dla wszystkich kategorii wiekowych. I miejsce zajęła Sylwia Zięba, II Weronika Gaudyn i III Izabela Kaszuba.
Patrząc na dużą liczbę gości, prezentacje KGW, żywo reagującą publiczność po raz kolejny okazuje się, że w Powiecie Chrzanowskim ludowa tradycja nie umiera, a wręcz przeciwnie ma się dobrze i są nadzieje, że będzie jeszcze długo, długo kultywowana.

 

List Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi
 

Galeria zdjęć