Podświetlenie linków Zmień odstęp między akapitami Zmień odstęp między wierszami Zmień odstęp między słowami Zmień odstęp między literami Normalna wielkość czcionki Duża wielkość czcionki Bardzo duża wielkość czcionki Zmień kontrast

"Kochasz dzieci, nie pal śmieci"

Powiat Chrzanowski przystąpił do kampanii pt. „Kochasz dzieci, nie pal śmieci” prowadzonej przez Fundację Ekologiczną ARKA.

"Kochasz dzieci, nie pal śmieci"

Celem projektu jest uświadomienie ludziom, że palenie śmieci w piecach domowych jest szkodliwe dla zdrowia i środowiska. Ponadto, co nie wszyscy wiedzą grozi za to grzywna w wysokości 5 000 zł.
Kampania jest realizowana jest przy wsparciu środków Unii Europejskiej. Wspiera ją także Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Katowicach.
Raport Komisji Europejskiej informuje, iż co roku na choroby wywołane złym stanem powietrza umiera 28 tysięcy Polaków. W Unii, co dziesiąta osoba umierająca z powodu zanieczyszczonego powietrza pochodzi z Polski.

Dym ze spalanych w domowych piecach śmieci niestety nie tylko jest smrodliwy, jest szkodliwy dla Twojego zdrowia i zdrowia Twoich dzieci.


Podczas spalania emitujemy do atmosfery:
- pyły, które odkładając się w glebie, powodują szkodliwe dla zdrowia człowieka zanieczyszczenie metalami ciężkimi,
- tlenek węgla – trujący dla ludzi i zwierząt
- tlenek azotu – powoduje podrażnienia, a nawet uszkodzenia płuc.


To nie wszystko. Ten trujący dym zawiera jeszcze: dwutlenek siarki, chlorowodór, cyjanowodór, a także rakotwórcze związki zwane dioksynami.
 „W związku z coraz większą ilością spalanych śmieci w gospodarstwach domowych obserwuję zwiększającą się ilość pacjentów chorych na astmę oskrzelową, alergiczne zapalenia skóry czy alergie pokarmowe. Nawet zdarzają się przypadku chorób nowotworowych, niestety już u dzieci"- alarmuje Krystyna Tarnawa, lekarz pediatra.
”Gdy strażnicy stwierdzą, iż palone są śmieci mogą nałożyć mandat 100 złotych" – wyjaśnia Andrzej Grzegorzek, Komendant Straży Miejskiej w Bielsku-Białej – ale dla najbardziej zagorzałych palaczy śmieci sprawa może skończyć się w Sądzie Grodzkim, który może nałożyć grzywnę do 5000 złotych.
„Przy paleniu śmieci dochodzi do osadzania się w kominach sadzy – wyjaśnia kominiarz Krzysztof  Kaśków – dochodzi wtedy do zapłonu przy bardzo wysokiej temperaturze i popękania komina. Jest to bardzo często później przyczyną zaczadzenia”.


Więcej informacji: Fundacja ARKA skr. poczt. 525  43-301 Bielsko-Biała fundacjaarka@fundacjaarka.pl www.FundacjaArka.pl