Podświetlenie linków Zmień odstęp między akapitami Zmień odstęp między wierszami Zmień odstęp między słowami Zmień odstęp między literami Normalna wielkość czcionki Duża wielkość czcionki Bardzo duża wielkość czcionki Zmień kontrast

Specjalistyczna pracownia dla adeptów hotelarstwa

14 listopada 2008 roku w Zespole Szkół Ekonomiczno – Chemicznych w Trzebini miała miejsce uroczystość otwarcia pracowni obsługi gościa hotelowego.

Specjalistyczna pracownia dla adeptów hotelarstwa

Sala o której mowa, jest jedną z wielu pracowni specjalistycznych istniejących w szkole i niezbędnych do realizacji materiału nauczania z przedmiotów zawodowych. Została sfinansowana z budżetu Powiatu Chrzanowskiego i jej koszt wyniósł 35.000 zł. Wśród wielu sal lekcyjnych właśnie to - nowe pomieszczenie - będzie niezwykle przydatne w zdobywaniu praktycznych umiejętności zawodowych przez przyszłych techników hotelarstwa.
Uroczystość uświetnili swoją obecnością licznie przybyli goście: Jerzy Fraś – Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Chrzanowie, Wanda Brześcińska - Starszy Wizytator Kuratorium Oświaty w Krakowie oraz Małgorzata Bigaj, Dyrektor Powiatowego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Chrzanowie. Praktyków z branży reprezentował Leszek Kukla - właściciel Motelu „Lech” w Trzebini.

 

 

 

 


Pracownia obsługi gościa hotelowego wyposażona jest w stanowisko recepcji hotelowej, z sejfem i klucznicą włącznie; w jej drugiej części znajdują się stoliki i eleganckie krzesła – jak w luksusowej restauracji dobrego hotelu. Tutaj właśnie odbywać się będą zajęcia z zasad żywienia i obsługi konsumenta.
Młodzi hotelarze nie kryli radości z faktu, że baza szkoły powiększa się na ich potrzeby. Pokazali, jakie efekty przyniosła dotychczasowa nauka w technikum. Uczniowie prowadzili uroczystość, witali gości i prezentowali w formie multimedialnego wykładu zasady zdrowego odżywiania.

 

 

 

 


W pracowni uczniowie klas drugich odegrali scenki symulujące sytuacje, jakie mogą zaistnieć w recepcji. Przy okazji wykazali się biegłą znajomością języków obcych. Uczniowie przygotowali również poczęstunek - prezentację stołu angielskiego. Stół wyglądał pięknie, a smakował jeszcze lepiej!
Sądząc po zaangażowaniu uczniów i nauczycieli, branża hotelarska ma w Trzebini szanse rozwoju. Tego sobie i przyszłym hotelarzom serdecznie życzymy.

 

Mariola Kozak