Aktywni w jesieni życia

Będą kolejne edycje Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Możemy nazwać je „studiami podyplomowymi” czy klubem absolwenta UTW, Takie jest zapotrzebowanie osób po 50 roku życia - mówi Lucyna Kozub-Jentys, prezes UTW w Chrzanowie.

Aktywni w jesieni życia

Lucyna Kozub-Jentys - Prezes UTW w Chrzanowie

Studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku domagają się wykładowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Szczególnie zależy im na częstych kontaktach z prof. dr hab. Kazimierzem Wolnym – Zmorzyńskim, literaturoznawcą z Instytutu Dziennikarstwa
 i Komunikacji Społecznej UJ.
- To prawda. Kiedy na salę wchodzi profesor Wolny – Zmorzyński, zebrani witają go oklaskami. To niesamowity człowiek, pełen uroku osobistego, bardzo oczytany, utrzymujący wspaniały kontakt ze słuchaczami, a jednocześnie skromny i  ympatyczny. Pewnie dlatego zyskał wśród pań takie uznanie. Niestety, profesor nie może przyjeżdżać do Chrzanowa tak często jakbyśmy sobie tego życzyli. Ma przecież mnóstwo innych zajęć na UJ, a ponadto, prowadzi wykłady w innych uczelniach w Polsce. Uzgodniliśmy więc, że znajdzie dla nas czas na razie dwa razy w tym semestrze.

Obok wykładów z literatury wielką popularnością cieszą się także języki obce i zajęcia komputerowe.
- Na te ostatnie uczęszcza aż 125 osób z obu roczników. Jak widać, każdy senior chce sprawnie pisać na komputerze, przeglądać strony internetowe, korzystać z  omunikatorów typu Gadu - Gadu i pisać maile. Warsztaty informatyczne są więc fantastyczną szansą na opanowanie współczesnych technik komunikacji dla babć i dziadków nie mających zamiaru pozostawać daleko w tyle za swoimi wnukami.

Studenci drugiego roku pytają, co dalej?... Zapewniają, że chcą się uczyć nadal. Jerzy Fraś, Dyrektor Wydziału Edukacji Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Chrzanowie przyznaje, że nic nie stoi na przeszkodzie, by osobom w wieku 50 lat i więcej zapewnić uczestnictwo w kolejnych zajęciach.
- Studenci byli zaniepokojeni, że po rozdaniu honorowych dyplomów w czerwcu 2009 roku nie będą mieli, co ze sobą zrobić. Zajęci przez dwa kolejne lata w UTW (3 razy w tygodniu) poczują wielką pustkę. Poruszyłam ten wątek na ostatniej Radzie Programowej Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wszyscy członkowie Rady wraz z przedstawicielami Starostwa Powiatowego w Chrzanowie doszli do wniosku, że będą kolejne edycje. Możemy je nazwać „studiami podyplomowymi”, bo przecież każdy, jeśli tylko ma ochotę, może być „wiecznym studentem”. W tym przypadku określenie to ma dotyczyć najbardziej wytrwałych słuchaczy, którym starczy sił, zdrowia i ochoty do tworzenia radosnej atmosfery na zajęciach.
Najważniejsze jest jednak to, że nasi seniorzy ciągle będą mieli w życiu cel. Nadal mogą kształcić się ustawicznie, rozwijać swój intelekt, ćwiczyć szare komórki ucząc się języków obcych. Będą zatem dbać o dobrą kondycję nie tylko ducha, lecz także i  iała. Przychodząc na zajęcia UTW, nie czują się osamotnieni, nikomu niepotrzebni, wyobcowani. I najważniejsze: nie będą musieli zabijać nadmiaru wolnego czasu przed telewizorem oglądając kolejny odcinek  telenoweli. Tutaj poczują radość z dobrze zagospodarowanego czasu, rozwiną swoje, ukrywane czasem latami, talenty śpiewając w chórze, malując, czy też tańcząc.
 W uniwersytecie znajdą przyjaciół, miłe towarzystwo i dobrą zabawę, na którą sobie przecież zasłużyli przez lata aktywności zawodowej i spełnionych obowiązków rodzinnych. W trzecim wieku swojego życia zrobią w końcu coś tylko dla siebie, a nie jak wcześniej ciągle dla innych.

Czy wiesz, że…
Powiat chrzanowski jest członkiem wspierającym Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Chrzanowie i co roku przeznacza na UTW 50 tysięcy złotych.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w liczbach

Wiek