Albertiana - wielkie święto niepełnosprawnych

Do finału Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Umysłowo "Albertiana 2009" zakwalifikowały się trzy grupy teatralne biorące udział w chrzanowskich eliminacjach: dwa zespoły WTZ Radwanowice i WTZ Dominikowice Kobylanka oraz solista Grzegorz Giermek z WTZ Konary.

Albertiana - wielkie święto niepełnosprawnych

Kiedy coś się wydarzy  jeden raz, to przypadek. Kiedy trzy razy, to reguła, pięć  - zasada, a jeśli dziesięć razy, tradycja. My tej tradycji jesteśmy bardzo blisko. Ogólnopolski Festiwal Twórczości Teatralno-Muzycznej „Albertiana 2009” odbywa się przecież po raz dziewiąty. Życzę więc sobie i wam, by to przedsięwzięcie znalazło swą kontynuację w przyszłości – winszował Janusz Szczęśniak, Starosta Chrzanowski, setkom osób zgromadzonych w Miejskim Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji w Chrzanowie, gdzie 11 lutego odbywały się wojewódzkie eliminacje do finału festiwalu twórczości osób niepełnosprawnych umysłowo.

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, pomysłodawca Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej „Albertiana 2009” przyglądał się eliminacjom do finału.

Inicjatorem ogólnopolskiego przeglądu jest ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski, jeden z założycieli Fundacji im. Brata Alberta i przewodnik duchowy uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Radwanowicach. Obok jego podopiecznych na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Chrzanowie zaprezentowało się 8 zespołów, w tym także z powiatu chrzanowskiego: WTZ w Libiążu i WTZ w Chrzanowie – gospodarze imprezy.
- Do eliminacji typowaliśmy grupy najbardziej zaangażowane. Mam tu na myśli zarówno samych aktorów, jak i terapeutów, a także osoby, które nie wychodzą na scenę, ale pomagają w przygotowaniach strojów czy dekoracji – zaznacza ks. Isakowicz-Zaleski.
Dziękuje tym samym za trud wszystkim terapeutom. Podkreśla, że już samo zakwalifikowanie się zespołu do konkursu to wielkie święto nie tylko dla niepełnosprawnych, ale również dla ich opiekunów. Słowa duchownego potwierdza Iwona Porządnicka od trzech lat pracująca w WTZ w Chrzanowie.
- Wszyscy cieszymy się z sukcesów naszych podopiecznych. Dla nich występ przed publicznością, nauczenie się roli, czy kroków tańca, to wyzwanie, które kosztuje ich wiele wysiłku i nerwów – mówi Iwona Porządnicka, która wraz z Anną Garwol i Joanną Gąską przygotowywała 16-osobową grupę niepełnosprawnych do eliminacji Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej „Albertiana 2009”.
Do finału zakwalifikowały się trzy grupy teatralne. Pierwsze i drugie miejsce zajęły WTZ w Radwanowicach, trzecie zespół Włóczykije z WTZ Dominikowie Kobylanka. Wśród solistów zwyciężył Grzegorz Giermek z WTZ Konary. Finał festiwalu zaplanowano na 9 marca w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

(KR)