Ponad stu uczestników Powiatowego Konkursu Pięknego Czytania

Ponad stu uczestników Powiatowego Konkursu Pięknego Czytania

Czytają nie tylko dorośli. Wbrew powszechnej opinii głoszącej, że młodzi książek nie lubią, także oni są liczną grupą czytelników chrzanowskich bibliotek.
Kilku i kilkunastoletni bibliofile stawili się licznie na VII Powiatowym Konkursie Pięknego Czytania organizowanym przez Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury w Trzebini. W finałowym etapie konkursu wzięło udział ponad stu uczniów podstawówek, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Dzieci z poszczególnych kategorii wiekowych oceniali bibliotekarze, poloniści i logopedzi.

- Braliśmy pod uwagę poprawność wypowiedzi i dykcję. Liczyło się także ogólne wrażenie artystyczne dziecka. Obserwowaliśmy, w jaki sposób czyta, czy stosuje środki ekspresji takie jak gestykulacja i mimika twarzy - relacjonuje Kinga Rozmus.

Najlepsze wrażenie wywarli na jury: Bartłomiej Majcher z SP KSW w Libiążu, Edyta Matonóg z kl. III SP nr 8 w Trzebini, Agnieszka Domagała z kl. VI ZS nr 2 w Chrzanowie i Dominika Gwizdała - uczennica PG nr 1 w Trzebini. Wszyscy zajęli pierwsze miejsce w swoich kategoriach wiekowych.
(KR)

Laureaci

Szkoły podstawowe, klasy I
I - Bartłomiej Majcher (SP KSW Libiąż), II - Konrad Augustyniak (SP 4 w Libiążu), II - Julia Chechelska (SP KSW w Libiążu), III - Michał Michalski (SP 1 w Chrzanowie), III - Julia Siewniak (SP Balin)

Szkoły podstawowe, klasy II - III
I - Edyta Matonóg (SP 8 w Trzebini), II - Paulina Staniszewska (ZS 1 Alwernia), III - Marta Kurek (ZSP Gromiec), III - Weronika Wicher (ZS Zagórze)

Szkoły podstawowe, klasy IV-VI
I - Agnieszka Domagała (ZS 2 w Chrzanowie), II - Michał Noworyta (SP 8 w Trzebini), II - Jakub Kurdziel (SP 8 w Trzebini), III - Aleksandra Tomczyk (SP 4 Libiąż), III - Martyna Jezierska (SP KSW Libiąż)

Szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne
I - Dominika Gwizdała (PG 1 Trzebinia), II - Anna Kurdziel (PG 3 Trzebinia), III - Szymon Jakóbik (PG 3 Trzebinia), III - Joanna Brzózka (PG 1 Trzebinia)

Bajki robotów i Wilk morski

W przyszłości zostanę dziennikarką, albo nauczycielką - mówi Agnieszka Domagała z klasy VI b Zespołu Szkół nr 2 w Chrzanowie, laureatka VII Powiatowego Konkursu Pięknego Czytania w kategorii klas IV-VI

Pierwszy przeczytany wyraz?
- Flaga. Byłam wtedy w przedszkolu. W zerówce nauczyłam się czytać płynnie.

Pierwsza bajka?
- „Królewna Śnieżka" braci Grimm. Bardzo mi się spodobała.

Ulubiona lektura szkolna?
- „Przygody Tomka Sawyera" Twaina. Niedawno przeczytałam „W pustyni i puszczy" Sienkiewicza. Przede mną jeszcze kilka lektur: „Bajki robotów" Lema, „Tomek w krainie kangurów" Szklarskiego, „Wilk morski" Londona.

Czytasz dużo i chętnie. ?
- Tańczę w zespole szkolnym „Dycha", ale tancerką nie zostanę. Może będę dziennikarką? A może nauczycielką...Tylko nie wiem, czego bym uczyła, bo podoba mi się zarówno historia, jak i przyroda. Na takie wybory mam jeszcze sporo czasu.
Rozmawiała (KR)