Wyznaczono parkingi strzeżone dla samochodów usuwanych z drogi

Starosta Chrzanowski wyznaczył cztery takie parkingi na terenie naszego powiatu. Dwa są w Trzebini (ul. Pułaskiego 14 i ul. Parkowa 35 A), jeden w Libiążu przy ul. Białej 8 i jeden w Alwerni przy ul. Krakowskiej 57 A.

Wyznaczono parkingi strzeżone dla samochodów usuwanych z drogi

- W Chrzanowie nie ma ani jednego, bo żaden z tutejszych przedsiębiorców nie złożył do nas stosownej oferty - wyjaśnia główny specjalista Wydziału Komunikacji i Paszportów Starostwa Powiatowego w Chrzanowie.

Zarządzeniem Starosty Chrzanowskiego powołano komisję do wyłonienia podmiotów prowadzących parkingi strzeżone. Do przetargu stanęła „A&A" Firma Handlowo-Usługowa s.c. Krzysztof Chlebicki & Wacław Suślik z Poręby Żegoty, Marek Majer „AUTO-MAJER" z Dulowej, Zbigniew Zając „AUTO ZAJĄC" Kompleksowe Naprawy Powypadkowe z Trzebini i Wiesław Pawela Lakiernictwo, Blacharstwo, Pomoc Drogowa z Gorzowa. Komisja zweryfikowała oferty, Komendant Powiatowy Policji w Chrzanowie zaopiniował je pozytywnie, a Starosta w drodze zarządzenia wyznaczył wszystkie firmy do prowadzenia parkingów w okresie od marca 2009 do marca 2010 roku.

- Zgodnie z Ustawą Prawo o ruchu drogowym Starosta kieruje się przesłankami rzetelności i zapewnienia najwyższej jakości świadczonych usług. Bierze pod uwagę standard wyposażenia parkingu (zwłaszcza rodzaj ogrodzenia, oświetlenie i monitoring), liczbę miejsc do parkowania, proponowany rodzaj zabezpieczenia samochodów, miejsce położenia parkingu i cenę usługi - podkreśla główny specjalista z Wydziału Komunikacji i Paszportów.

Pojazd jest usuwany z drogi na koszt właściciela w przypadku pozostawienia go w miejscu zabronionym, w którym auto utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu, kierowca jest nietrzeźwy, nie posiada przy sobie dokumentów uprawniających do kierowania, stan techniczny samochodu zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego bądź utrudnia prowadzenie akcji ratowniczej. Decyzję o holowaniu pojazdu z drogi na parking strzeżony podejmuje policjant, strażnik miejski lub osoba dowodząca akcją ratowniczą.
Wysokość opłat ustala Rada Powiatu.
(KR)