Powiat Chrzanowski w finałowej czwórce konkursu „Wzorcowy Urząd w Małopolsce"

Starostwo Powiatowe w Chrzanowie zakwalifikowało się do drugiego etapu konkursu „Wzorcowy Urząd w Małopolsce". W finale jest także Urząd Miasta w Trzebini oraz urzędy: nowotarski i sułkowicki. W czerwcu zostanie wyłoniony z tego grona zwycięzca.

Powiat Chrzanowski w finałowej czwórce konkursu „Wzorcowy Urząd w Małopolsce"

W konkursie „Wzorcowy Urząd w Małopolsce" nagradzane są ambitne i twórcze rozwiązania w administracji samorządowej. Celem jest promowanie przyjaznych mieszkańcom urzędów kładących nacisk na stałe podnoszenie jakości świadczonych usług, wprowadzających innowacyjne standardy zarządzania i organizacji pracy, włączających się w nurt społeczeństwa informacyjnego.

Starostwo Powiatowe w Chrzanowie zgłosiło się do konkursu z wnioskiem „Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego dla Powiatu Chrzanowskiego. Wspólne działanie - dobre zarządzanie", a Urząd Miasta w Trzebini aplikował zadanie „Zwiększenie dostępności informacji o wydarzeniach gminnych poprzez uruchomienie w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji Telewizji Internetowej TVT 1".
Przed ogłoszeniem wyniku kapituła konkursu przeprowadzała audyt w urzędach, które znalazły się w finale. W Starostwie i trzebińskim MGOKSIR członkowie komisji gościli 29 kwietnia.

Jesteśmy jedyni w województwie
Potem Kapituła odwiedziła Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Chrzanowie, gdzie mieści się Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego. Goście zobaczyli pomieszczenie sztabowe Centrum oraz dyżurki zawodowych strażaków i urzędników.
- Jesteśmy dumni, że znaleźliśmy się w finałowej czwórce konkursu. To dla nas ogromny prestiż. Biorąc w nim udział chcieliśmy pokazać jak wiele udało nam się dokonać dzięki wzorowej współpracy Powiatu, Gmin i Komendy Państwowej Straży Pożarnej. Ewentualna wygrana będzie dla nas mobilizacją do dalszej pracy - zapewnił Starosta Janusz Szczęśniak.
- Dzięki jednemu punktowi zbornemu, przez który przechodzą wszystkie informacje tak w relacji Gmina-Powiat jak i Powiat-Województwo, możliwe jest uzyskanie niezbędnych informacji przez podmioty prowadzące akcje ratownicze w bardzo krótkim czasie - uściślił Zbigniew Adamczyk, Dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych.
PCZK to pierwsze tego typu rozwiązanie w Małopolsce.
- I najważniejsze, że Centrum funkcjonuje już w świadomości mieszkańców, którzy wiedzą gdzie dzwonić w ważnych i nagłych sprawach. Nasi dyżurni pomogą w  ażdej sytuacji powiadamiając o zdarzeniu odpowiednie służby i instytucje - podkreśla Zbigniew Adamczyk.
Funkcjonowanie Centrum doceniło również jury konkursu „Wzorcowy Urząd Małopolski".
Klaudia Remsak

Czy wiesz, że...
Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego mieści się przy ul. ks. Skorupki 3 w budynku KP PSP w Chrzanowie.
Telefony kontaktowe: 032 625 83 50, fax: 032 625 83 44
e-mail: pczk@powiat-chrzanowski.pl

Organizatorzy konkursu „Wzorcowy Urząd w Małopolsce"
Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego oraz FRDL Małopolski Instytut Samorządu Terytorialnego i Administracji, współorganizator - Bank Gospodarstwa Krajowego.

Kapituła V edycji konkursu „Wzorcowy Urząd w Małopolsce"
Prof. Mirosław Stec z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego (przewodniczący), dr Jarosław Bober - Dyrektor Małopolskiej Szkoły Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Magdalena Doniec - Dyrektor Kancelarii Zarządu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Małgorzata Drużyńska-Olesińska - koordynator Forum Wójtów, Burmistrzów i Prezydentów Małopolski oraz FRDL Małopolskiego Instytutu Samorządu Terytorialnego i Administracji, dr Jarosław Flis z Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ, Jan Rojek - szef redakcji programu regionalnego TVP Oddział w Krakowie, Katarzyna Różyńska - Dyrektor Banku Gospodarstwa Krajowego Oddział w Krakowie, Ryszard Ścigała - Prezydent Tarnowa, Anatol Władyka - Zastępca Dyrektora ds. merytorycznych z FRDL Małopolskiego Instytutu Samorządu Terytorialnego i Administracji oraz Anna Wątroba - Dyrektor Departamentu Organizacyjnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego

Krótka historia PCZK
2006 rok
Opracowano koncepcję i wstępną adaptację pomieszczeń przewidzianych dla PCZK

2007 rok
Podpisano umowy i porozumienia pomiędzy Powiatem Chrzanowskim i gminami na sfinansowanie budowy PCZK
Prace remontowo-budowlane w pomieszczeniach PCZK

2008 rok
Podpisano porozumienia pomiędzy Powiatem Chrzanowskim i gminami na współfinansowanie funkcjonowania PCZK
Wyposażono pomieszczenia Centrum w niezbędny sprzęt radiowy, telefoniczny i informatyczny oraz biurowy.
Zatrudniono pięciu dyżurnych na stanowiskach podinspektorów.
Uruchomiono PCZK.

Uruchomiono stronę internetową Centrum pod adresem www.pczk.pl. Serwis zawiera m.in. informacje o zagrożeniach, zdarzeniach, bieżących warunkach pogodowych i innych ważnych dla bezpieczeństwa wiadomości.

PCZK w liczbach
400 tys. zł - wydano na remont i modernizację pomieszczeń zaadaptowanych na potrzeby Centrum
110 tys. zł - wydano na modernizację masztu antenowego, okablowania strukturalnego oraz sprzętu łączności radiotelefonicznej