Na majówce w DPS-ie

Ponad stu mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Płazie bawiło się na wtorkowej majówce w ogrodach zabytkowego pałacu w centrum wsi.

Na majówce w DPS-ie

Krzysztof Kmiecik nie mógł się doczekać tegorocznej majówki. Bardzo lubi spotkania z ludźmi, wspólne śpiewanie i piknikowe jedzenie. Wszystko to zagwarantowali mu organizatorzy wtorkowej zabawy - załoga Domu Pomocy Społecznej w Płazie.

54-letni Krzysztof mieszka w zabytkowym pałacu od 1990 roku. Pochodzi z Sosnowca. Tam nadal mieszka jego rodzina.
- Kocham swoją mamę. Chciałbym być przy niej, ale wiem, że tu, w Płazie, też jestem potrzebny. Zajmuję się kwiatami. Plewię, okopuję, sieję, sadzę. Słowem, daję sobie radę - Krzysztof prowadzi do ogrodu przy DPS-ie.

 

Chłopak z duszą
Zadbane grządki podziwiają goście przybyli na majówkę 26 maja: Wicestarosta Adam Potocki nazywany przez personel DPS-u duchowym opiekunem tej placówki, członkowie Zarządu, urzędnicy Starostwa Powiatowego w Chrzanowie. Część uczestników zabawy już czeka na grillowane kiełbasy i drożdżówki prosto z piekarni.
- Nie umiem gotować, ale jeść bardzo lubię - uśmiecha się szeroko Krzysztof Kmiecik na myśl o aromatycznych przekąskach.
Pałaszowanie smakołyków zostawia jednak na później, bo oto na scenę wychodzą jego koledzy z DPS-u. Krzysztof zastanawia się przez chwilę, czy aby z nimi nie zaśpiewać.
- Ech, może lepiej nie dzisiaj. Za duża publiczność - początkowo postanawia.
Po chwili jednak zrywa się z krzesła i biegnie na podest.
- Krzysztof wstydzi się, ale do czasu. Kiedy nabiera odwagi, liczy się tylko występ. Śpiewa przecież w zespole „Sarabanda". Zresztą, to chłopak z duszą. Nie tylko świetny śpiewak, ale też rzetelny ogrodnik - chwali swojego podopiecznego Wojciech Talowski, kierownik budynku B Domu Pomocy Społecznej w Płazie.

 

Krzysztof Kmiecik

 

Kolejki do mikrofonu
Wojciech Talowski podkreśla, że Krzysztof to nie jedyny pasjonat piosenki. Dowodem tego długie kolejki do mikrofonu podczas majówki.
- Nasi mieszkańcy po prostu lubią śpiewać - ocenia Wojciech Talowski.
Osoby, które nie czuły się na siłach, wolały pograć w tenisa stołowego albo w kręgle w pięknym parku okalającym pałac Starzyńskich.
Zarówno dla mieszkańców, jak i dla gości - reprezentantów Warsztatów Terapii Zajęciowej w Libiążu i Chrzanowie - majówka była wielkim świętem. Kolejna już za rok.
Klaudia RemsakStarostwo Powiatowe w Chrzanowie przekazało płaziańskiemu DPS-owi sprzęt nagłaśniający. DPS dostał dwie kolumny, wzmacniacz, mikser, cztery mikrofony bezprzewodowe, trzy przewodowe, magnetofon, dwa statywy głośnikowe i dwa mikrofonowe, z których dotychczas korzystali radni podczas sesji. Na sali konferencyjnej urzędu przy ul. Partyzantów 2 w Chrzanowie zainstalowano nowy system dyskusyjny i nagłaśniający.

 

Galeria zdjęć