Chcesz mieć paszport? Złóż odciski palców

Jeśli po 22 czerwca przyjdziesz do Wydziału Komunikacji i Paszportów z wnioskiem o wydanie paszportu, będziesz musiał złożyć odciski dwóch palców w elektronicznym czytniku.

Chcesz mieć paszport? Złóż odciski palców

Janusz Olszewski z Wydziału Komunikacji i Paszportów Starostwa Powiatowego w Chrzanowie przy urządzeniu do zdejmowania odcisków palców.

Paszporty z dwoma cechami biometrycznymi (obrazem twarzy i zapisem odcisków palców) będą wydawane we wszystkich Starostwach po 22 czerwca.
- Takie rozwiązanie ograniczy przestępczość związaną z kradzieżami i fałszowaniem paszportów i jednocześnie zwiększy wiarygodność posiadacza dokumentu - mówi Janusz Olszewski z Wydziału Komunikacji i Paszportów Starostwa Powiatowego w Chrzanowie.

Odciski palców będą zakodowane w warstwie elektronicznej paszportu jako element identyfikacji i nie będą widoczne, ani też gromadzone w ewidencjach paszportowych. Przyłożenie palca do elektronicznego czytnika, który dostało Starostwo Powiatowe w Chrzanowie, nie jest ani bolesne, ani nie brudzi rąk.

Czas oczekiwania na wydanie dokumentu nie zmieni się i będzie wynosił maksymalnie do pięciu tygodni.
Uwaga: paszporty wydane przed 29 czerwca 2009 roku zachowają ważność do terminów w nich określonych (np. paszport wydany w 2000 roku utraci ważność w 2010 roku).
(KR)

Czy wiesz, że...
Od stycznia w Chrzanowie wydano 1.545 paszportów.

Opłaty za wydanie paszportu
30 zł - dzieci do 7. roku życia i uczniowie w wieku 7-13 lat
60 zł - dzieci w wieku 7-13 lat nie uczący się
70 zł - uczniowie w wieku 13-18 lat i studenci