Zapraszamy na II Festiwal Osób Niepełnosprawnych

25 i 26 czerwca 2009 roku już po raz drugi w Powiecie chrzanowskim odbędzie się Festiwal Osób Niepełnosprawnych „Domek Artystów Wszelakich" Płaza-Chrzanów 2009.

Zapraszamy na II Festiwal Osób Niepełnosprawnych

Pierwszy dzień Festiwalu odbędzie się na terenie Zespołu parkowo - pałacowego w Płazie. Na pierwszy etap składać się będą: eliminacje malarskie na których osoby niepełnosprawne będą miały możliwość namalowania różnymi technikami obrazów i   prac plastycznych z których najlepsze zostaną nagrodzone i wystawione w MOKSiR, ponadto uczestnicy festiwalu będą mieli do dyspozycji możliwość wykonania przedmiotów z wikliny, gipsu a także wykonać prace hafciarskie. Na terenie Parku odbędą się również występy zespołów muzycznych, wokalnych i tanecznych. Do dyspozycji uczestników festiwalu będą materiały niezbędne do wykonania ww. prac, zaplecze gastronomiczne i pomoc terapeutów.

Drugi dzień Festiwalu odbędzie się w Chrzanowie na scenie Domu Kultury „Sztuka," wystąpią zespoły muzyczne, teatralne i taneczne. Występom towarzyszyć będzie poplenerowa wystawa dzieł niepełnosprawnych artystów. Dla wszystkich zespołów przewidziane są okolicznościowe dyplomy i nagrody rzeczowe.

Festiwal organizowany jest przez Towarzystwo Przyjaciół Domu Pomocy Społecznej w Płazie, Starostwo Powiatowe w Chrzanowie i współorganizowany przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Chrzanowie, MOKSiR Chrzanów.
Festiwal organizowany jest z myślą o rozwijaniu i promowaniu talentów u osób niepełnosprawnych z powiatu chrzanowskiego z takich ośrodków jak: Środowiskowe Domy Samopomocy, Warsztaty Terapii Zajęciowej, Świetlice Terapeutyczne a także z zaprzyjaźnionych i współpracujących Domów Pomocy Społecznej z Wadowic, Pszczyny, Więckowic, Zatora, Bochni, Ojcowa, Mysłowic.

Znaczenie twórczości artystycznej w rehabilitacji osób niepełnosprawnych jest niepodważalne. Pozwala ona rozwijać w sposób harmonijny różne sfery psychiki, zaspokaja potrzeby kulturowe człowieka. To również pozytywne, integracyjne przenikanie osoby niepełnosprawnej do społeczeństwa, sposobność dzielenia się przeżyciami, możliwość łagodzenia przykrych stanów psychicznych i fizycznych, okazja do rekreacji i zabawy.

Twórcza obecność umożliwia pokazanie się, daje szansę na samorealizację. Uprawianie sztuki, dzięki jej wielorakim wartościom wzbogaca życie duchowe osób niepełnosprawnych. Kontakt ze sztuką umożliwia rozładowanie napięć i niepokojów. W aktywności twórczej osoba niepełnosprawna odzwierciedla swoje uczucia, stany emocjonalne i potrzeby. Na takie właśnie potrzeby chcemy się otworzyć poprzez promowanie talentów na Festiwalu Artystycznym.

PLAN FESTIWALU:

25 czerwca - czwartek (Zespół Pałacowo - Parkowy w Płazie)

11.00 - uroczyste otwarcie festiwalu
- otwarcie wystawy (malarstwa, rzeźby, fotografii, form użytkowych)
11.15 - rozpoczęcie części konkursowej
- taniec, piosenka, inscenizacja
- konkurs malarski, hafciarski, rzemiosł różnych
13.00 - poczęstunek
13.30 - zabawa integracyjna

26 czerwca - piątek (MOKSiR Chrzanów)

9.30 - rozpoczęcie części konkursowej
- taniec, piosenka, inscenizacja