Podświetlenie linków Zmień odstęp między akapitami Zmień odstęp między wierszami Zmień odstęp między słowami Zmień odstęp między literami Normalna wielkość czcionki Duża wielkość czcionki Bardzo duża wielkość czcionki Zmień kontrast

Idziesz do PCKU? Będziesz miał fach w ręku

Jesteś dorosły i chcesz się nadal uczyć ? Marzysz o zawodzie kosmetyczki, czy ochroniarza? W Szkole Policealnej nr 2 w Powiatowym Centrum Kształcenia Ustawicznego w Chrzanowie zdobędziesz potrzebne umiejętności nie płacąc za naukę ani grosza.

Idziesz do PCKU? Będziesz miał fach w ręku

Trwają intensywne prace remontowe w zabytkowym gmachu szkoły przy ul. Focha w Chrzanowie. Powstaje klimatyzowana sala audiowizualna ze 140 miejscami siedzącymi i solidnym zapleczem: szatniami, sanitariatami i miejscem na catering. Odnawiane są klatki schodowe, wymieniane okna
i drzwi, odświeżona będzie elewacja zewnętrzna. Obiekt jest przystosowany do osób niepełnosprawnych. Winda już jest. Powstanie także pracownia komputerowa, fryzjerska i  do wykonywania manicure. W planach jest również doposażenie w nowoczesne sprzęty pracowni kosmetycznej, w której od lutego 2009 roku przyszłe kosmetyczki uczą się zawodu.

 

Kobiety niech się nie boją
Powiat planuje wprowadzenie trzech ciekawych zaocznych kierunków w PCKU. Mowa o techniku organizacji usług gastronomicznych, budownictwa oraz ochrony fizycznej osób i mienia. Pod koniec sierpnia będzie wiadomo, czy są chętni do nauki tych zawodów. 
- Pierwszą osobą zainteresowaną nauką w zawodzie technik budownictwa była kobieta. Marzy
o fachu, w którym zawsze będzie miała pracę, ale jednocześnie obawia się robót na budowie. Niepotrzebnie, bo jako technik budownictwa nie musi od razu chwytać w ręce łopaty. Może przecież pracować w laboratoriach materiałów i wyrobów budowlanych, biurach projektów, urzędach nadzoru budowlanego czy w administracji budynków – mówi Małgorzata Bigaj, dyrektor Powiatowego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Chrzanowie.
Marzących o pracy w ochronie zachęcać do technikum w PCKU powinien natomiast fakt, że po jego ukończeniu ma się uprawnienia do uzyskania licencji pracownika ochrony fizycznej II stopnia (bez egzaminu na szczeblu wojewódzkim).

 

 Małgorzata Bigaj, dyrektor PCKU w Chrzanowie

 

 

 

Poligon budowlany w Chrzanowie, strzelnica w Bolęcinie
Jeśli będzie wystarczająca liczba chętnych do nauki w zawodzie technik budownictwa, powiat postawi przy Powiatowym Centrum Edukacyjnym w Chrzanowie wspólny dla obu szkół poligon budowlany. Uczniowie technikum gastronomicznego w PCKU będą korzystać natomiast z pracowni gastronomicznej w Zespole Szkół Ekonomiczno-Chemicznych w Trzebini, której powstanie także uzależnione jest od wyników tegorocznego naboru (jedna i druga szkoła rusza z kierunkiem technik organizacji usług gastronomicznych, z tym, że w ZSE-Ch w systemie dziennym dla młodzieży).
Przyszli ochroniarze będą ćwiczyć siłę mięsni na sali gimnastycznej w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym przy ul. Paderewskiego lub w sąsiednim I Liceum Ogólnokształcącymi przy ul. Piłsudskiego w Chrzanowie, a strzelanie na strzelnicy w zabudowaniach po byłej jednostce wojskowej w Bolęcinie.
Czy powiat zdąży z budową dwóch pracowni: dla technikum budowlanego i gastronomicznego?
- Bez obaw. Mamy czas do lutego 2010 roku. Wtedy dopiero uczniowie nabywają umiejętności potrzebne do wykonywania konkretnego zawodu. Pierwszy semestr to moduł ogólnozawodowy – uspokaja Małgorzata Bigaj, dyrektor Powiatowego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Chrzanowie.

W PCKU każdy znajdzie coś dla siebie. Wystarczy złożyć podanie i czekać na rozpoczęcie roku szkolnego.


Klaudia Remsak       
 
Czego nauczą Cię w PCKU?

 

Technik usług kosmetycznych (szkoła stacjonarna i zaoczna)
Jesteś zdrowa, komunikatywna, odpowiedzialna, zrównoważona emocjonalnie? Masz poczucie estetyki i zdolności manualne oraz dobry wzrok? Rozróżniasz barwy?
Możesz pracować w salonach kosmetycznych jako kosmetyczka, manikiurzystka, pedikiurzystka, wizażystka. Możesz także założyć własną firmę.
Warunkiem kontynuowania nauki na uczelniach wyższych jest matura. Najbliższe uczelnie kosmetyczne: Krakowska Wyższa Szkoła Promocji Zdrowia, Śląska Wyższa Szkoła Medyczna

 w Katowicach.

 

Technik organizacji usług gastronomicznych (szkoła zaoczna)
Jesteś zdrowy, odporny na stres, kreatywny, samodzielny? Łatwo nawiązujesz kontakty? Masz miłą aparycję, wysoką kulturę osobistą? Potrafisz kierować zespołem? Możesz pracować

w zakładach gastronomicznych, w firmach cateringowych, hotelach, pensjonatach, domach wczasowych. Warunkiem kontynuowania nauki na uczelniach wyższych jest matura. Przykładowe uczelnie: Wyższa Szkoła Hotelarstwa, Gastronomii i Turystyki w Warszawie, Wyższa Szkoła Hotelarstwa i Turystyki w Częstochowie.

 

Technik budownictwa (szkoła zaoczna)
Jesteś zdrowy i sprawny fizycznie? Spostrzegawczy, odporny na środki chemiczne, odpowiedzialny za bezpieczeństwo innych, skoncentrowany? Umiesz szybko podejmować decyzje i pracować w zespole? Możesz pracować w przedsiębiorstwach budowlanych, wytwórniach prefabrykatów, laboratoriach materiałów i wyrobów budowlanych, administracji budynków, urzędach nadzoru budowlanego, urzędach administracji państwowej i samorządowej, instytucjach naukowo-badawczych, pracowniach konserwacji zabytków, biurach projektowych. Warunkiem kontynuowania nauki na uczelniach wyższych jest matura. Najbliższe uczelnie: Politechnika Krakowska, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Politechnika Śląska w Gliwicach (kierunek budownictwo).

 

Technik ochrony fizycznej osób i mienia (szkoła zaoczna)
Jesteś zdrowy, sprawny fizycznie, spostrzegawczy, uczciwy, dyskretny, operatywny, odpowiedzialny? Masz podzielność uwagi i zdolność koncentracji? Umiesz działać szybko i pewnie?  Możesz pracować w agencji ochrony, w przedsiębiorstwie prowadzącym działalność w zakresie ochrony osób i mienia, w dowolnym przedsiębiorstwie jako pracownik ochrony lub prowadzić własną firmę ochroniarską. Jako absolwent będziesz posiadać uprawnienia do uzyskania licencji pracownika ochrony fizycznej II stopnia oraz przygotowanie do egzaminu na licencję detektywa. Możesz również kontynuować naukę na uczelniach wyższych. Przykładowa uczelnia: Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa i Ochrony w Warszawie.

 

Rekrutacja trwa do 21 sierpnia. Podania można składać w sekretariacie PCKU przy ul. F. Focha 3 w Chrzanowie w godz. 8-16.


Wymagane dokumenty: podanie, kwestionariusz, 3 zdjęcia, świadectwo ukończenia szkoły średniej, zaświadczenie lekarskie, kserokopia dowodu osobistego
Podanie, kwestionariusz i zaświadczenie lekarskie są dostępne na stronie internetowej www.pcku.powiat-chrzanowski.pl w zakładce rekrutacja oraz w sekretariacie PCKU.
W przypadku większej liczby kandydatów niż liczba wolnych miejsc odbędą się rozmowy kwalifikacyjne 26 i 27 sierpnia. 28 sierpnia ogłoszone zostaną listy przyjętych do poszczególnych oddziałów.

 

 

 

Wizualizację budynku PCKU po termomodernizacji wykonała chrzanowska firma Progresbud s.c.

 

Czy wiesz, że…
W budynku przy ul. Focha 3 w Chrzanowie mieści się Powiatowe Centrum Kształcenia Ustawicznego, siedziba Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz siedziba Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania. Od kilku dni udzielane są tu także bezpłatne porady prawne w sekretariacie UTW. 
Termomodernizacja obiektu i adaptacja pomieszczeń zakończy się na przełomie sierpnia
 i września. Jednak to nie wszystko. Powiat zagospodaruje także tereny zielone (w ogrodzie powstanie amfiteatr) i wybuduje parking na 50 samochodów.