Przebudujemy drogi powiatowe

Powiatowy Zarząd Dróg w Chrzanowie podpisał umowę z firmą DROG-BUD ze Spytkowic na przebudowę i remont dróg powiatowych w gminie Chrzanów.

Przebudujemy drogi powiatowe

O remontach na powiatowych drogach mówi Grzegorz Żuradzki Dyrektor PZD w Chrzanowie
- Na ul. Focha, Grzybowskiego, Siennej, Podwale, Kadłubek i Pogorskiej zostaną wymienione nawierzchnie, chodniki, wypusty kanalizacyjne. Przebudowa zakończy się w październiku 2010 roku. Zadanie zostanie wykonane z programu „Przebudowa i remont ciągów części dróg powiatowych Powiatu Chrzanowskiego przebiegających na obszarach gmin Alwernia, Chrzanów i Trzebinia" w ramach projektu złożonego do Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 - 2013.

Wkrótce wykonawca przystąpi do przebudowy skrzyżowania Siennej z ulicą Grzybowskiego. Jakie utrudnienia czekają kierowców?

- Na tę chwilę żadnych utrudnień nie przewiduję. Prace rozpoczną się pod koniec lipca po zatwierdzeniu projektu organizacji ruchu, który właśnie jest sporządzany. Ulice będą zamykane na czas układania warstwy ściernej nawierzchni asfaltowej.

Projekt organizacji ruchu dla ulicy Borowcowej już jest.
- Jest opracowywany. Zbieramy opinie policji, która ma pewne sugestie. Już wiadomo, że podczas frezowania nawierzchni nie będziemy zamykać drogi, bo roboty będą wykonywane jednym pasem jezdni. Ruch będzie więc wahadłowy, kierowany przez pracowników firmy wykonującej remont. Apeluję o rozwagę i czujność kierowców w czasie prowadzenia tych prac. Frezowanie rozpocznie się za kilka dni.

Grzegorz Żuradzki - Dyrektor PZD w Chrzanowie

Podczas układania asfaltu Borowcowa będzie zamknięta?
- Będzie, ale częściowo. Planujemy podzielić roboty na tak zwane działki dzienne. To znaczy, że będziemy wyłączać z ruchu odcinki, na których układany będzie asfalt, w ciągu jednego dnia, a na drugi możemy je otworzyć dla ruchu.

Robotnicy będą musieli pracować do późnych godzin wieczornych. Wykonawca się zgadza?
- Nie tylko się zgadza, ale takie rozwiązanie bardzo mu odpowiada. Zależy mu przecież na wyłączeniu drogi z ruchu na czas robót.

Prawda, że po zakończonym remoncie na Borowcowej nie będzie obowiązywać już ograniczenie prędkości do 40 km/godz?
- Ograniczenie prędkości zostanie wycofane, bo przebudowana droga będzie traktem bezpiecznym. Na terenie zabudowanym będzie można rozwijać prędkość do 50 km/godz. w dzień i do 60 km/godz. nocą, a na terenie niezabudowanym ulicy Borowcowej do 90 km/godz.

W ramach MRPO przebudowa czeka również drogi powiatowe w gminie Alwernia. Kiedy start?
- Właśnie ogłosiliśmy przetarg na trasę: Trzebinia - Piła Kościelecka do skrzyżowania z drogą na Bolęcin (koło jednostki wojskowej) przez Bolęcin do granicy z Alwernią, przez Nieporaz do skrzyżowania z drogą Krzeszowice - Alwernia w kierunku Grojca do skrzyżowania z Zalasem. Oczekujemy na oferty.

Z trzebińskiej drogi powiatowej ulicy 22 Lipca zniknie wreszcie znienawidzona przez kierowców kostka brukowa.
- Podpisaliśmy już umowę z chrzanowską firmą Bitumik na wykonanie remontu tej nawierzchni. Roboty zakończą się pod koniec sierpnia. Nie wykluczam (choć nie obiecuję), że może uda się wybudować przy tej drodze kawałek chodnika.

Trotuar pojawi się również wzdłuż ulicy Wodzińskiej w Chrzanowie, z czego cieszą się mieszkańcy.
- Umowa podpisana. Prace rozpoczną się lada dzień po prawej stronie od skrzyżowania z ulicą Zieloną w kierunku garaży. I tam utrudnień być nie powinno.
Rozmawiała Klaudia Remsak

Czy wiesz, że...
Powiat Chrzanowski otrzymał 10 mln zł dofinansowania na realizację programu „Przebudowa i remont ciągów części dróg powiatowych Powiatu Chrzanowskiego przebiegających na obszarach gmin Alwernia, Chrzanów i Trzebinia" w ramach projektu złożonego do Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 - 2013. Całkowita wartość zadania wynosi 19,7 mln zł.