Wojna się skończyła, walka o prawdę trwa nadal

Chrzanowianie: Józef Bromboszcz, Alojzy Kowalski, Albin Odrzywołek, Stanisław Skupień, Robert Wądrzyk, Antoni Tomera z Libiąża, Jan Niewiedział z Luszowic i Józef Łenyk z Płazy mieli otrzymać medale za udział w wojnie obronnej 1939 roku.

Wojna się skończyła, walka o prawdę trwa nadal

Uczestnicy obchodów upamiętniających wydarzenia z 1 września 1939 roku

Odznaczenia planowano przyznać podczas obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Na uroczystości przybyło zaledwie trzech z nich: Józef Bromboszcz, Antoni Tomera i Stanisław Skupień. Krzyżami pamiątkowymi uhonorował ich starosta chrzanowski Janusz Szczęśniak na wniosek kapituły kombatantów. Jeden z wyróżnionych zmarł niedługo przed obchodami, pozostali byli zbyt słabi, by przybyć na spotkanie.
2 września w chrzanowskim Domu Urbańczyka z trzema uczestnikami wojny obronnej 1939 roku spotkali się m.in.: Poseł Tadeusz Arkit, Starosta Janusz Szczęśniak i Burmistrz Chrzanowa Ryszard Kosowski. Wszyscy nawiązywali do rosyjskiej propagandy historycznej.
- To boli. Jest jednak powód do radości: powstała olbrzymia koalicja pokojowa. Myślę, że w przyszłości poszerzy się o Rosję - podkreślił Poseł Arkit, a Burmistrz Kosowski dodał:
- II wojna światowa dawno się skończyła, ale walka o prawdę trwa...
(KR)

Organizatorami spotkania kombatantów byli członkowie Małopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Krakowie oraz chrzanowskie muzeum Dom Urbańczyka.
Starostwo Powiatowe w Chrzanowie sfinansowało odznaczenia dla ośmiu kombatantów.