Współpraca partnerska szansą na rozwój

W dniu 21 września 2009 r. odbyły się warsztaty zorganizowane przez Wydział Promocji i Funduszy Pozabudżetowych Starostwa Powiatowego w Chrzanowie oraz Fundację Biuro Inicjatyw Społecznych z Krakowa pn. „Jak lepiej współpracować lokalnie? Prezentacja ciekawych pomysłów na współpracę partnerską", w których uczestniczyli przedstawiciele organizacji pozarządowych z terenu powiatu chrzanowskiego.

Współpraca partnerska szansą na rozwój

Przedstawiciele organizacji pozarządowych

Głównym celem spotkania było zaprezentowanie organizacjom pozarządowym informacji dotyczących współpracy partnerskiej, sposobu jej funkcjonowania, korzyści płynących ze współpracy partnerskiej, a także przybliżenie stosowanych rozwiązań w zakresie komunikacji i współpracy pomiędzy poszczególnymi podmiotami tworzącymi partnerstwo. Szkolenie poprowadził Tomasz Otko przedstawiciel Fundacji Biura Inicjatyw Społecznych.
Wyżej wymienione zagadnienia zostały omówione na podstawie zrealizowanego projektu badawczego w okresie od sierpnia 2008 do września 2009 pt. „Dobre praktyki we współpracy partnerskiej", którym objętych zostało pięć partnerstw z województw: małopolskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego oraz śląskiego. Projekt powstał z inicjatywy i współpracy dwóch organizacji pozarządowych - Stowarzyszenia Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL z Warszawy oraz Fundacji Biuro Inicjatyw Społecznych z Krakowa.

Seminarium przebiegło w formie dyskusji, dzięki czemu uczestnicy mieli możliwość nawiązania dialogu, bliższego poznania się i wymiany doświadczeń.

Uczestnicząc w spotkaniu uzyskali także odpowiedzi na temat ubiegania się o dotacje unijne i pisania projektów.

Szkolenie informacyjno - edukacyjne miało na celu:
- wzmocnić potencjał instytucji i wiary we własne siły poprzez promocję idei współpracy
i partnerstwa,
- upowszechnić dostęp do dobrych praktyk dzięki możliwości wykorzystywania dobrych wzorców przy tworzeniu i realizacji działań w partnerstwie,
- inspirować do działania i rozwoju.