Otwieramy PCKU, budujemy Ośrodek Wsparcia Dziecka i Rodziny

25 listopada nastąpi oficjalne otwarcie bezpłatnej szkoły dla dorosłych: Powiatowego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Chrzanowie. Wcześniej, bo 18 listopada, na nowej sali konferencyjnej PCKU odbędzie się konferencja oświatowa na szczeblu wojewódzkim organizowana przez Powiat Chrzanowski.

Otwieramy PCKU, budujemy Ośrodek Wsparcia Dziecka i Rodziny

Fot. Odnowiony budynek Powiatowego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Chrzanowie

Zabytkowy budynek po gruntownym remoncie stał się architektoniczną perłą miasta. Mieszczą się tam: PCKU, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, Uniwersytet Trzeciego Wieku i biuro bezpłatnych porad prawnych.
- Obiekt wzniesiono w latach 1933-1936 na potrzeby domu dziecka - opowiada Marek Szymaszkiewicz, pracownik chrzanowskiego muzeum
- Podstawową funkcją placówki było wychowywanie dzieci z rodzin ubogich i sierot. Poza tą działalnością w budynku prowadzono dla kobiet kursy kroju i szycia, gotowania i higieny. Znajdowała się tam bardzo bogata biblioteka, czytelnia i świetlica. Odbywały się wykłady i prelekcje. W obiekcie i na placu organizowano najistotniejsze dla miasta wydarzenia gromadzące dużą liczbę uczestników. Przed wojną na drugim piętrze wynajęto salę dla Prywatnego Gimnazjum Żeńskiego im. M. Mościckiej. W czasie okupacji była tam niemiecka szkoła podstawowa - dodaje Marek Szymaszkiewicz.
Dom Dziecka znajdował się przy ulicy Marszałka Ferdynanda Focha także po wojnie. Potem mieściło się tam Liceum dla Wychowawczyń Przedszkoli.

Po domu dziecka w budynku PCKU przy ul. Focha w Chrzanowie pozostało jedynie wspomnienie. Trwa jednak budowa Powiatowego Ośrodka Wsparcia Dziecka i Rodziny z domem dziecka i ośrodkiem interwencji kryzysowej dla osób w nagłej potrzebie. Będzie się mieścił w budynku byłego hotelu pielęgniarek przy ul. Skłodowskiej w Chrzanowie. Prace wykonuje Przedsiębiorstwo Budowlane „Chapebex" z Chrzanowa.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie zapewniło już mieszkanie chronione dla młodych mieszkańców powiatu chrzanowskiego - wchodzących w dorosłość wychowanków domów dziecka.
Trwa renowacja południowej elewacji dawnego Pałacu Starzeńskich przy ul. Wiosny Ludów w Płazie, w którym znajduje się Dom Pomocy Społecznej. Zakończenie prac zaplanowano na połowę listopada.
- To konserwatorskie prace polegające na odnawianiu frontu pałacu, wykonywaniu częściowej izolacji fundamentów i czyszczeniu zdobień - wyjaśnia Kazimiera Żmudzińska, dyrektor DPS w Płazie.
Wykonawcą robót jest Tiltan sp. z o.o. z Jaworzna,.
Dobiega końca termomodernizacja I LO w Chrzanowie. Ma kosztować 1,5 mln zł. Firma Terma Bud z Oświęcimia rozpoczęła remont w marcu 2009 roku. Ociepliła stropy, wymieniła okna. Wiernie odtworzono elewację budynku wraz z napisem - nazwą szkoły i płaskorzeźbą orła. Prace prowadzone są zgodnie ze wskazówkami Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Powiat Chrzanowski finansuje budowę hali sportowej i boiska wielofunkcyjnego przy I LO w Chrzanowie. Sala gimnastyczna będzie oszklona, z boiskami do koszykówki (14x26 m), siatkówki (9z18 m), piłki ręcznej i tenisa ziemnego. Halę zbuduje Zakład Remontowo-Budowlany Murdza z Miechowa. Kosztować będzie 5,2 mln zł. Budowa zakończy się w 2010 roku.
Klaudia Remsak

Fot. Wizualizację Powiatowego Ośrodka Wsparcia Dziecka i Rodziny wykonała chrzanowska firma budowlana Progresbud

Fot. Obok remontowanego budynku I LO w Chrzanowie powstaje hala sportowa

Fot. Trwa renowacja Domu Pomocy Społecznej w Płazie