Sołeckie Kluby Aktywności Zawodowej będą działać nadal

Powiatowy Urząd Pracy w Chrzanowie zdobył 200 tys. zł z Europejskiego Funduszu Społecznego na dalszą działalność Sołeckich Klubów Aktywności Zawodowej dla bezrobotnych mieszkających na wsi.

Sołeckie Kluby Aktywności Zawodowej będą działać nadal

Fot. Dyrektor chrzanowskiego PUP Barbara Babijczuk i Lidia Góralewicz z zespołu projektowego PUP

 

Sołeckie Kluby Aktywności Zawodowej działają w Młoszowej, Kwaczale, Żarkach, Babicach i Płazie od października 2008 roku. Liderzy aktywności zawodowej udzielają tam informacji zawodowej osobom bezrobotnym, przeprowadzają warsztaty, udostępniają informacje o ofertach pracy.
Na funkcjonowanie klubów PUP pozyskał rok temu 50 tys. zł z Europejskiego Funduszu Społecznego.
- Pilotażowy projekt cieszył się dużym zainteresowaniem zarówno ze strony osób korzystających z oferty SKAZ, jak i ze strony władz gminnych, które były partnerami projektu. Postanowiliśmy więc kontynuować tę działalność - podkreśla Lidia Góralewicz z chrzanowskiego PUP.
Gminy zadeklarowały, że nadal będą udostępniać pomieszczenia klubom, a PUP zapewnił w każdej z gmin dwóch liderów aktywności zawodowej. Równocześnie PUP w Chrzanowie starał się zdobyć pieniądze z EFS. Zespół projektowy PUP opracował cztery projekty do Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
- Udało się. Pozyskaliśmy niebagatelną kwotę blisko 200 tys. zł na finansowanie działalności SKAZ-ów od stycznia do października 2010 roku w gminach: Trzebinia, Libiąż, Babice i Alwernia - mówi Barbara Babijczuk, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Chrzanowie.
Kontynuowana będzie także działalność sołeckiego klubu w Płazie, ale z własnego budżetu urzędu pracy.
Sołeckie Kluby Aktywności Zawodowej zostaną doposażone w sprzęt przydatny bezrobotnym w poszukiwaniu pracy, który pomoże bezrobotnemu w poszukiwaniach interesującej go oferty pracy oraz w przygotowaniu kompletnej dokumentacji aplikacyjnej.
Harmonogram zajęć w Sołeckich Klubach Aktywizacji Zawodowej jest podawany co miesiąc na stronie internetowej PUP i dostępny w siedzibach klubów.
(KR)


Czy wiesz, że...
Sołeckie Kluby Aktywności Zawodowej swym sposobem działania nawiązują do Lokalnych Punktów Informacyjno-Konsultacyjnych (LPIK), których tworzenie jest rekomendowane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Z założeń ministerialnych wynika, że takie terenowe oddziały PUP (LPIK) tworzone będą we współpracy z gminami. PUP w Chrzanowie wyprzedził te działania tworząc SKAZ-y.

 

Okres realizacji projektów: 1 listopada 2009 - 31 października 2010
Łączna pula pozyskanych pieniędzy: 194 640 zł