Chrzanowska lekarka pośród 90 zasłużonych dla PCK

Z okazji 90-lecia Polskiego Czerwonego Krzyża Zarząd Główny PCK uhonorował 90 Polaków wyróżnieniem w postaci imiennie oznaczonych dębów. Pośród 90 zasłużonych jest nieżyjąca już chrzanowska lekarka Elżbieta Głuska.

Chrzanowska lekarka pośród 90 zasłużonych dla PCK

- To postać charyzmatyczna, którą znało i podziwiało wielu mieszkańców naszego Powiatu. Dlatego samorząd Powiatu Chrzanowskiego z radością przystał na propozycję posadzenia dębu. Niech to drzewo upamiętnia wspaniałego człowieka - lekarza, który służył swojemu bliźniemu będącemu w potrzebie; osoby , która może być wzorem dla innych - mówił podczas uroczystego sadzenia symbolicznego drzewa Starosta Janusz Szczęśniak.
Dąb posadzono obok Powiatowego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Chrzanowie 25 listopada podczas obchodów związanych z uroczystym otwarciem tej szkoły.
(KR)

 

Kim była dr Elżbieta Głuska?
Elżbiega Głuska urodziła się 16 listopada 1898 roku w Kijowie. Dyplom doktora medycyny uzyskała na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie w 1927 roku. Doświadczenie zawodowe jako lekarz okulista zdobywała w przychodniach   szpitalach Poczajowa i Krzemieńca. W 1930 roku została ordynatorem szpitala św. Błażeja w Olkuszu. Pracowała także w Zakładzie Leczniczo-Wychowawczym w Częstochowie.
Do Chrzanowa dr Głuska przeniosła się w 1933 roku i od tamtej pory jej losy były związane z naszym miastem. Swoją pracę społeczną rozpoczęła już w czasie wojny. Osobista tragedia (uwięzienie męża w obozie koncentracyjnym) sprawiła, że dr Gluska zaczęła organizować pomoc dla więźniów. Przesyłała paczki z żywnością i lekami nie tylko dla swojego męża, ale także dla innych więźniów wielu obozów koncentracyjnych. Zaopatrywała w miarę swoich możliwości walczących w Powstanie Warszawskim w leki i środki opatrunkowe. Działalność tę musiała godzić z obowiązkami matki samotnie wychowującej dwóch synów. Bezpośrednio po zakończeniu II wojny światowej w swoim gabinecie udzielała bezpłatnie porad lekarskich wielu ludziom. Pomagała nie tylko mieszkańcom Chrzanowa, ale także powracającym z obozów koncentracyjnych jeńcom różnych narodowości, uchodźcom, którzy w drodze do domu przechodzili przez Chrzanów. Potrzebujących i chorych dr Głuska codziennie przyjmowała i opatrywała, starając się także zabezpieczyć ich w niezbędne leki i artykuły sanitarne.
W 1945 roku zaangażowała się w działalność PCK najpierw jako pomocnik, potem członek Zarządu, a następnie Wiceprezes PCK w Chrzanowie. Za jej kadencji prężnie działała Stacja Opieki nad Uchodźcami z Rzeszy, z punktami: sanitarno-odżywczym, sanitarno-dezynsekcyjnym, kuchnią ludową i domem noclegowym. Równocześnie dr Głuska organizowała i prowadziła kursy szkoleniowe dla młodszych pielęgniarek, w trakcie których przeszkolono 120 osób.
Niekwestionowany jest także jej udział w tworzeniu Stacji Pogotowia Ratunkowego przy ul. Garncarskiej w Chrzanowie, oddziału Ligi Kobiet i Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.
Od 1945 roku nieprzerwanie od 1984 roku była lekarzem w Zespole Opieki Zdrowotnej i kierownikiem Poradni Okulistycznej. Do końca sowich dni zawodowo i społecznie angażowała się i poświęcała dla dobra innych.
Zmarła w 1986 roku w Warszawie. Pochowano ją z mężem na cmentarzu parafialnym w Chrzanowie.
Za swoją pracę otrzymała wiele odznaczeń, m.in. Złoty i Srebrny Krzyż Zasługi, Odznakę za Wzorową Pracę w Służbie Zdrowia.