Podświetlenie linków Zmień odstęp między akapitami Zmień odstęp między wierszami Zmień odstęp między słowami Zmień odstęp między literami Normalna wielkość czcionki Duża wielkość czcionki Bardzo duża wielkość czcionki Zmień kontrast

Poznawali Małopolskę Zachodnią

Uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 3 i I Liceum Ogólnokształcącego w Chrzanowie uczestniczyli w projekcie „Stąd jesteśmy". Projekt zakładał bliższe poznanie Małopolski Zachodniej.

Poznawali Małopolskę Zachodnią

Marek Śliwa, nauczyciel historii I LO w Chrzanowie prowadził listopadową debatę o Małopolsce Zachodniej

- Młodzież zwiedziła niemiecki obóz zagłady Auschwitz, choć trudno nazwać to miejsce lokalnym. Wciąż jednak wiedza o holokauście jest niewielka. Odbyliśmy więc tę wycieczkę, by oddać hołd ofiarom i zastanowić się nad totalitaryzmem XX wieku. Pojechaliśmy do Wadowic - rodzinnego miasta Karola Wojtyły, w którym przyszły papież mieszkał do matury. Odwiedziliśmy Suchą Beskidzką. Nie wiadomo czym bardziej to miejsce przyciąga turystów: Zamkiem Komorowskich zwanym małym Wawelem czy Karczmą Rzym. Oglądaliśmy zabytkową stację kolejową w Krzeszowicach - dawnym uzdrowisku, w którym kurowali się twórca Legionów Polskich gen. Henryk Dąbrowski i dyktator powstania listopadowego gen. Józef Chłopicki, a w zdewastowanym dziś Pałacu Potockich przebywał podczas wojny generalny gubernator Hans Frank, gościł Joseph Goebbels i dowódca Luftwaffe Herman Goring- wylicza Marek Śliwa, nauczyciel historii w I LO w Chrzanowie.

Nastolatkom nie udało się wejść na teren zamku Tęczyn w Rudnie, w którym, jak głoszą podania, król Władysław Jagiełło więził jeńców krzyżackich pojmanych podczas bitwy pod Grunwaldem.
Samym zainteresowanym najbardziej przypadły do gustu zajęcia praktyczne. W skansenie w Wygiełzowie młodzi uczyli się pleść koszyki z wikliny, a w chrzanowskim muzeum wykonywali tradycyjne wycinki żydowskie.
Licealiści i gimnazjaliści chcieliby jeszcze zwiedzić chrzanowski Fablok i kościół p.w. świętego Mikołaja, sanktuarium w Płokach, Pałac Starzeńskich w Płazie i klasztor o.o. Bernardynów w Alwerni.
- Wszystko przed nami. Od was będzie zależało, czy zechcecie poznawać w dalszym ciągu bliską ojczyznę. Bo na lekcjach okazuje się, że wielu uczniów nie zna najbliższej okolicy, choć podróżuje po całej Europie. Najwyższy czas to zmienić - mówił Marek Śliwa podczas debaty o Małopolsce Zachodniej w I LO w Chrzanowie, którą przeprowadzono 21 listopada.


Projekt „Stąd jesteśmy" trwający od września do grudnia realizuje chrzanowska Fundacja Krok Naprzód.
- W części badawczej wzięło udział 15 gimnazjalistów i 15 licealistów. Młodzież jeździła na wycieczki, brała udział w konkursach, wykładach i warsztatach. Druga część będzie polegała na publikacji broszury z materiałami dotyczącymi Małopolski Zachodniej. Wykorzystamy fotografie uczniów i ich spostrzeżenia. Chcemy pokazać, że Małopolska Zachodnia do subregion z własna tożsamością i że nasze województwo to nie tylko Kraków - wyjaśnia Paweł Kowalski, nauczyciel chrzanowskiego PG 3, koordynator projektu „Stąd jesteśmy" i wiceprezes Fundacji Krok Naprzód.
Broszura trafi do wszystkich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w Powiecie Chrzanowskim.
(KR)

 

  

 

21 listopada uczestnicy projektu sporządzali listę miejsc, które warto odwiedzić


Skąd pieniądze na realizację projektu?
Chrzanowska Fundacja Krok Naprzód pozyskała 26.210 zł z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Sama przeznaczyła na ten cel 3 tys. zł.