Poznawali Małopolskę Zachodnią

Uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 3 i I Liceum Ogólnokształcącego w Chrzanowie uczestniczyli w projekcie „Stąd jesteśmy". Projekt zakładał bliższe poznanie Małopolski Zachodniej.

Poznawali Małopolskę Zachodnią

Marek Śliwa, nauczyciel historii I LO w Chrzanowie prowadził listopadową debatę o Małopolsce Zachodniej

- Młodzież zwiedziła niemiecki obóz zagłady Auschwitz, choć trudno nazwać to miejsce lokalnym. Wciąż jednak wiedza o holokauście jest niewielka. Odbyliśmy więc tę wycieczkę, by oddać hołd ofiarom i zastanowić się nad totalitaryzmem XX wieku. Pojechaliśmy do Wadowic - rodzinnego miasta Karola Wojtyły, w którym przyszły papież mieszkał do matury. Odwiedziliśmy Suchą Beskidzką. Nie wiadomo czym bardziej to miejsce przyciąga turystów: Zamkiem Komorowskich zwanym małym Wawelem czy Karczmą Rzym. Oglądaliśmy zabytkową stację kolejową w Krzeszowicach - dawnym uzdrowisku, w którym kurowali się twórca Legionów Polskich gen. Henryk Dąbrowski i dyktator powstania listopadowego gen. Józef Chłopicki, a w zdewastowanym dziś Pałacu Potockich przebywał podczas wojny generalny gubernator Hans Frank, gościł Joseph Goebbels i dowódca Luftwaffe Herman Goring- wylicza Marek Śliwa, nauczyciel historii w I LO w Chrzanowie.

Nastolatkom nie udało się wejść na teren zamku Tęczyn w Rudnie, w którym, jak głoszą podania, król Władysław Jagiełło więził jeńców krzyżackich pojmanych podczas bitwy pod Grunwaldem.
Samym zainteresowanym najbardziej przypadły do gustu zajęcia praktyczne. W skansenie w Wygiełzowie młodzi uczyli się pleść koszyki z wikliny, a w chrzanowskim muzeum wykonywali tradycyjne wycinki żydowskie.
Licealiści i gimnazjaliści chcieliby jeszcze zwiedzić chrzanowski Fablok i kościół p.w. świętego Mikołaja, sanktuarium w Płokach, Pałac Starzeńskich w Płazie i klasztor o.o. Bernardynów w Alwerni.
- Wszystko przed nami. Od was będzie zależało, czy zechcecie poznawać w dalszym ciągu bliską ojczyznę. Bo na lekcjach okazuje się, że wielu uczniów nie zna najbliższej okolicy, choć podróżuje po całej Europie. Najwyższy czas to zmienić - mówił Marek Śliwa podczas debaty o Małopolsce Zachodniej w I LO w Chrzanowie, którą przeprowadzono 21 listopada.


Projekt „Stąd jesteśmy" trwający od września do grudnia realizuje chrzanowska Fundacja Krok Naprzód.
- W części badawczej wzięło udział 15 gimnazjalistów i 15 licealistów. Młodzież jeździła na wycieczki, brała udział w konkursach, wykładach i warsztatach. Druga część będzie polegała na publikacji broszury z materiałami dotyczącymi Małopolski Zachodniej. Wykorzystamy fotografie uczniów i ich spostrzeżenia. Chcemy pokazać, że Małopolska Zachodnia do subregion z własna tożsamością i że nasze województwo to nie tylko Kraków - wyjaśnia Paweł Kowalski, nauczyciel chrzanowskiego PG 3, koordynator projektu „Stąd jesteśmy" i wiceprezes Fundacji Krok Naprzód.
Broszura trafi do wszystkich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w Powiecie Chrzanowskim.
(KR)

 

  

 

21 listopada uczestnicy projektu sporządzali listę miejsc, które warto odwiedzić


Skąd pieniądze na realizację projektu?
Chrzanowska Fundacja Krok Naprzód pozyskała 26.210 zł z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Sama przeznaczyła na ten cel 3 tys. zł.