Kupią sprzęt do wykrywania sepsy

Jeszcze w 2009 roku Szpital Powiatowy w Chrzanowie zostanie wyposażony w sprzęt do wczesnego wykrywania sepsy. Zakupi go Fundacja na Rzecz Szpitala Powiatowego w Chrzanowie.

Kupią sprzęt do wykrywania sepsy

Fot. Ewa Potocka, Dyrektor Szpitala Powiatowego w Chrzanowie

- Zakup aparatu umożliwi wykrycie sepsy w stosunkowo szybkim czasie, który w przypadku tej choroby jest wyjątkowo cenny. Wyniki badań będą znane do kilku godzin wyjaśnia - Ewa Potocka, dyrektor chrzanowskiej lecznicy.
300 tys. zł potrzebnych na aparaturę pochodzi od darczyńców: prywatnych sponsorów, gmin i podatników, którzy przekazali 1 proc. odpisu podatkowego na konto Fundacji na Rzecz Szpitala Powiatowego w Chrzanowie. Do zakupu miał się również dołożyć Powiat Chrzanowski.

- Mieliśmy przekazać 50 tys. zł, ale skoro pieniędzy jest wystarczająco dużo, zwiększymy tę pulę o 12 tys. zł i przekażemy na rozbudowę systemu informatycznego do monitoringu satelitarnego karetek - zapowiada Wicestarosta Adam Potocki.
Mowa o projekcie „Budowa zintegrowanych systemów informatycznych do zarządzania i monitoringu satelitarnego w Małopolsce", o dofinansowanie którego w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego będzie się starać Województwo Małopolskie.
Projekt zakłada jednakowe wyposażenie wszystkich jednostek ratownictwa medycznego i centrów dyspozytorskich m.in. w nowoczesne urządzenia umożliwiające nawigację oraz stacje robocze z monitorami dla każdego dyspozytora medycznego.
Karetki będą wyposażone w GPS i przenośne tablety do nawigacji. Przewidywana jest również seria szkoleń dla pracowników pogotowia.
(KR)