Trzebińskie Warsztaty Terapii Zajęciowej mają 10 lat

Na obchody okrągłej rocznicy funkcjonowania Warsztatów Terapii Zajęciowej w Trzebini przybyli założyciele placówki (m.in. ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski), samorządowcy, pracownicy socjalni, uczestnicy warsztatów i świetlicy terapeutycznej i ich najbliżsi.

Trzebińskie Warsztaty Terapii Zajęciowej mają 10 lat

Warsztaty Terapii Zajęciowej w Trzebini rozpoczęły działalność 15 grudnia 1999 roku dzięki staraniom Krystyny Karnas - Dyrektora OPS w Trzebini, ks. Prałata Stanisława Gałuszki i Prezesa Fundacji im. Brata Alberta ks. Tadeusza Zaleskiego.
Podczas grudniowej uroczystości ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski podkreślił, że jednym z ojców chrzestnych trzebińskich WTZ jest ówczesny ks. Kardynał Franciszek Macharski. Wspominał również, jak intensywne były poszukiwania odpowiedniego lokum dla WTZ.
- Dom katechetyczny przy parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła to było to - stwierdził.
Chwalił wzorową współpracę Warsztatów Terapii Zajęciowej z urzędami   instytucjami działającymi w Powiecie Chrzanowskim.
- To dzięki przychylności Starostwa Powiatowego w Chrzanowie w sercu tego Powiatu powstała pierwsza filia Warsztatów Terapii Zajęciowej w Chrzanowie, która z kolei dała początek warsztatom w Libiążu i Trzebini. Dobra współpraca to wartość podstawowa, która przynosi niewymierne efekty - powiedział Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.
Starosta Janusz Szczęśniak dziękował natomiast założycielom trzebińskich warsztatów i pracownikom, którzy wywiązują się ze swoich obowiązków znakomicie.
W Trzebini działa sześć pracowni terapeutycznych: gospodarstwa domowego, rzemiosł różnych, stolarska, tkacko - krawiecka, plastyczna, ogrodnicza. Organizowane są również zajęcia z rehabilitacji ruchowej.
Niepełnosprawni mają swoje zespoły: muzyczny „The Best", taneczny „Samba" i instrumentalny „Albert Band" oraz teatr nieprofesjonalny „Kromka". Występują przed sporą publicznością min. podczas Festynu Parafialnego z okazji Dnia Matki i Dziecka w Trzebini (zabawa połączona z kiermaszem prac wykonanych przez uczestników WTZ), pikników muzycznych, obchodów z okazji Dnia św. Brata Alberta, spotkań świątecznych. Swoje umiejętności zaprezentowali także gościom przybyłym na 10-lecie placówki. Oklaskom nie było końca.
(KR)

Nagrody i wyróżnienia wręczone podczas jubileuszowego spotkania;

„Serca wdzięczności" wraz z pamiątkowymi tabliczkami za wspieranie działalności WTZ w latach 1999-2009 oraz życzliwość i zrozumienie dla potrzeb osób niepełnosprawnych;
Krystyna Karnas - Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Trzebini
Ksiądz Prałat Stanisław Gałuszka
Ksiądz Tadeusz Isakowicz - Zaleski

Pamiątkowe tabliczki jubileuszowe w podziękowaniu za wspieranie działalności WTZ w latach 1999-2009 oraz życzliwość i zrozumienie dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Wyróżnienia wręczono:
Starostwu Powiatowemu w Chrzanowie (odebrał Starosta Janusz Szczęśniak)
Urzędowi Miasta w Trzebini (odebrał Zastępca Burmistrza Wiesław Pierzchała)
Radzie Miasta w Trzebini (odebrał Przewodniczący Aleksander Nowak)
Księdzu Markowi Hajdyle - proboszczowi parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Trzebini
Powiatowemu Centrum Pomocy Rodzinie w Chrzanowie (odebrała Dorota Ignacyk)
Zakładowi Karnemu w Trzebini (odebrał Wicedyrektor Jan Graboń)
Wydziałowi Spraw Obywatelskich i Administracyjnych Urzędu Miasta w Trzebini (odebrała Naczelnik Alicja Kaim)
Referatowi Promocji i Współpracy z Zagranicą w Urzędzie Miasta w Trzebini (odebrała Kierownik Ewa Jędrysik - Marczuk)