Statuetki dla Chóru „Echo" i Zdzisława Muchy

Kolejny raz Zarząd Powiatu przyzna wybitnym lokalnym twórcom Nagrodę Artystyczną Powiatu Chrzanowskiego. 27 stycznia statuetki otrzymają: trębacz Zdzisław Mucha z Chrzanowa i trzebiński Chór Mieszany „Echo".

Statuetki dla Chóru „Echo" i Zdzisława Muchy

Nagroda ustanowiona przez Radę Powiatu honoruje wybitnych twórców i  animatorów, którzy swoją pracą i osiągnięciami przyczyniają się do upowszechniania kultury i sztuki. Laureaci nagrody mają być chlubą Powiatu Chrzanowskiego i przykładem godnym naśladowania, zwłaszcza przez młodych twórców. Wyróżnienie ma też zachęcić młodzież do doskonalenia swoich zainteresowań. Nagroda spełnia również funkcje mecenatu.
Chór Mieszany „Echo" działa w strukturach Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Trzebini. W 2010 roku obchodzi 45. urodziny. Powstał w 1965 roku jako Chór „Echo Górnicze" pod patronatem KWK „Siersza" w Trzebini. Grupa od lat śpiewa Polonii we Francji i Włoszech. Koncertowała w krajach dawnej Jugosławii, Czechach i na Ukrainie. Chór otrzymał wiele agród, m.in. Złotą Odznakę Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Katowicach. Zrzesza 52 pasjonatów śpiewu.


 

  

"Zdjęcie z archiwum "Gazety Krakowskiej"

 

Zdzisław Mucha, rodem z Zagórza, to z wykształcenia nauczyciel muzyki. Grał w krakowskich klubach studenckich, lokalnych orkiestrach zakładowych, zespołach, orkiestrach wiedeńskich, niemieckich, francuskich i włoskich. Udzielał się także w amerykańskim Centrum Rozrywki Dolly Parton. Jest jedynym polskim trębaczem, który dwukrotnie zagrał hejnał krakowski na prywatnej audiencji u Jana Pawła II w Watykanie. Obecnie współpracuje z zespołem folklorystycznym Domu Kultury „Sokół" w Trzebini, Teatrem Ludowym „Tradycja" w Okleśnej i Klubem Literackim Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie.
(KR)

 

Czy wiesz, że...
Nagrodę Artystyczną Powiatu Chrzanowskiego otrzymali:
Władysław Bialik, Antoni Mizia (2005 rok)
Piotr Ciuła, Jerzy Chłopek (2006 rok)
Chór Mieszany „Canzona' w Chrzanowie, Teatr Ludowy „Tradycja" w Okleśnej (2007 rok)
Władysław Tomczyk, Karol Mroziewski (2008 rok)