Ten sprzęt wykryje sepsę

Szpital Powiatowy w Chrzanowie otrzymał wartą 250 tys. zł specjalistyczną aparaturę do wczesnej identyfikacji sepsy i zakażeń bakteriologicznych. Sprzęt ufundowały samorządy oraz Południowy Koncern Węglowy, który podarował jedno urządzenie za 80 tys. zł.

Ten sprzęt wykryje sepsę

Joanna Zielińska i Małgorzata Cichopek z Pracowni Mikrobiologii Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej Szpitala Powiatowego w Chrzanowie mówią, że nowoczesna aparatura usprawni pracę

Inicjatorem zbiórki pieniędzy na zakup sprzętu do wykrywania sepsy była Fundacja na Rzecz Szpitala Powiatowego w Chrzanowie.
- Ale to dzięki sponsorom lecznica ma dziś aparaturę - podkreśla Jerzy Kasprzyk, Prezes Fundacji i dodaje:
- Zbiórka przeszła nasze oczekiwania. Dlatego postanowiono, że część pieniędzy (m.in. z Powiatu - 50 tys. zł i od prywatnych darczyńców, którzy odpisali 1 proc. podatku na konto fundacji - 50 tys. zł) zostanie przeznaczonych na inny cel.


- Zwiększyliśmy pulę o 12 tys. zł i przekazaliśmy na rozbudowę systemu informatycznego do monitoringu satelitarnego karetek - wyjaśnia Wicestarosta Adam Potocki.


Projekt „Budowa zintegrowanych systemów informatycznych do zarządzania   monitoringu satelitarnego w Małopolsce" zakłada jednakowe wyposażenie wszystkich jednostek ratownictwa medycznego i centrów dyspozytorskich m.in. w nowoczesne urządzenia umożliwiające nawigację oraz stacje robocze z monitorami dla każdego dyspozytora medycznego. Karetki będą wyposażone w GPS i przenośne tablety do nawigacji.
Pieniądze zebrane od podatników zostaną przeznaczone na doposażenie pracowni neurologicznej chrzanowskiego szpitala.
- Bardzo dziękuję mieszkańcom za ten gest - podkreśla Ewa Potocka, Dyrektor Szpitala Powiatowego w Chrzanowie.
Sprzęt będzie wykorzystywany nie tylko do wykrywania sepsy, ale również do badań mikrobiologicznych.
(KR)


Galeria zdjęć