Podświetlenie linków Zmień odstęp między akapitami Zmień odstęp między wierszami Zmień odstęp między słowami Zmień odstęp między literami Normalna wielkość czcionki Duża wielkość czcionki Bardzo duża wielkość czcionki Zmień kontrast

7 kwietnia Światowy Dzień Zdrowia

Światowy Dzień Zdrowia będzie przebiegał pod hasłem: „Człowiek i miasto. Zdrowie w mieście się liczy". Chrzanowski sanepid zachęca polityków, władze lokalne, przedstawicieli służby zdrowia, oświaty, biznesu i mediów oraz mieszkańców powiatu chrzanowskiego do organizowania akcji promujących zdrowy styl życia.

7 kwietnia Światowy Dzień Zdrowia

W tym roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) koncentruje się na problemach zdrowotnych wynikających z urbanizacji świata i wzrastającej  liczbie osób mieszkających w miastach. A im więcej mieszkańców wielkich aglomeracji, tym więcej chorób grożących epidemią, ale również więcej wypadków komunikacyjnych, większy popyt na wodę pitną, większa przemoc, pogarszający się stan środowiska naturalnego, więcej palaczy i alkoholików.
Jolanta Kubisty z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczna w Chrzanowie zaznacza, że biegi, marsze rekreacyjne, czy pokazy można organizować cały rok, nie tylko 7 kwietnia. Liczy na inwencję twórczą samorządów, szkół i osób prywatnych.
- Można w 1 dzień otworzyć ulicę dla pieszych wyłączając ją z ruchu kołowego. Polecam także biegi, marsze, prezentacje lekkoatletyczne (na przykład przeciąganie liny, capoeira), targi zdrowia na ulicach z możliwością zmierzenia BMI, wystawy zdrowych produktów lokalnych producentów, pogadanki na temat zdrowia i odżywiania - podpowiada Jolanta Kubisty.
Na oficjalnej stronie internetowej http://www.who.int/whd2010 (informacji nie podano w języku polskim) można zarejestrować samorząd i zgłaszać inicjatywy podejmowane w związku z hasłem roku http://1000cities.who.int. Na stronie  znajdują się oficjalne informacje na temat kampanii, broszury informacyjne oraz video promocyjne na temat otwartych ulic.
Chrzanowska inspekcja sanitarna włącza się w obchody poprzez programy promujące zdrowy styl życia. W gimnazjach i starszych klasach szkół podstawowych realizowany jest program w zakresie właściwie zbilansowanej diety oraz aktywności fizycznej „Trzymaj formę!", w przedszkolach program przedszkolnej edukacji antynikotynowej „Czyste powietrze wokół nas", w młodszych klasach szkół podstawowych „Nie pal przy mnie proszę!". Gimnazjaliści uczestniczą również w akcji „Znajdź właściwe rozwiązanie".
(KR)

 

Czy wiesz, że...
Ponad 3 mld ludzi mieszka w miastach. Do 2030 roku 6 na 10 osób będzie mieszkało w mieście, a w 2050 roku 7 na 10 osób.