Podświetlenie linków Zmień odstęp między akapitami Zmień odstęp między wierszami Zmień odstęp między słowami Zmień odstęp między literami Normalna wielkość czcionki Duża wielkość czcionki Bardzo duża wielkość czcionki Zmień kontrast

Straciłeś posadę? Zacznij działać!

46-letnia Urszula Mirocha z Trzebini została bez pracy pod koniec ubiegłego roku. Wzięła udział w kursie inspiracji i złożyła wniosek o dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Przekonali ją do tego pośrednicy i doradcy z Centrum Aktywizacji Zawodowej PUP-u.

Straciłeś posadę? Zacznij działać!

 Doradca zawodowy Agnieszka Kołodziejczyk z Urszulą Mirochą

 

Opracowano dla niej indywidualną ścieżkę rozwoju zawodowego. Pierwsze kroki skierowała do pośrednika pracy.
- Wypytano mnie o kwalifikacje zawodowe, przebieg kariery, kursy i szkolenia, w jakim zawodzie bym się widziała i czy zamierzam się przekwalifikować - wspomina Urszula.
Patrycja Łukasik, pośrednik pracy: - Na rozmowie się nie kończy. U pośrednika poszukujący pracy może dostać konkretną ofertę zatrudnienia. O ile oczywiście jest zgodna z jego kwalifikacjami i kompetencjami. Bierzemy przy tym pod uwagę stan zdrowotny. W razie ograniczeń zdrowotnych kierujemy na orzeczenie pozarentowe, a w przypadku posiadania stopnia niepełnosprawności prosimy o dostarczenie dokumentu.
Pośrednik skierował Urszulę Mirochę do doradcy zawodowego, by mogła wziąć udział w kursie inspiracji do aktywnego zaangażowania się w budowanie przyszłości zawodowej.

 

Dowartościowanie
U doradcy zawodowego bezrobotny wypełnia tzw. kartę usług doradczych pomagającą zdiagnozować problem zawodowy.
- Dowiadujemy się na przykład, że klient ma problem z obsługą komputera, nie potrafi przygotować dokumentów aplikacyjnych, ma ograniczenia zdrowotne do wykonywania niektórych prac i nie potrafi poruszać się po rynku pracy. Jesteśmy po to, by mu pomóc - tłumaczy doradca zawodowy II stopnia Paulina Surowiec.
- Moja klientka nie potrzebowała przekwalifikowania. Chciała się tylko dowartościować i uwierzyć w swoje możliwości. Kurs inspiracji był w tym przypadku strzałem w dziesiątkę - uważa doradca Agnieszka Kołodziejczyk.

 

Decydowanie
Urszuli ten kurs dał wiele do myślenia. Ostatniego dnia zakomunikowała grupie, że złoży wniosek o dotację na uruchomienie własnej firmy budowlanej. Zapoznała się z kryteriami przyznawania dotacji, napisała biznesplan (zajęło jej to 3 dni) i złożyła wniosek do PUP. Sporządzenie biznesplanu niektórym osobom wydaje się arcytrudne.
- Początkowo przerażona szukałam w Internecie dobrych wzorów, ale znajdywałam wyłącznie profesjonalne biznesplany, których nawet nie rozumiałam. Napisałam więc swój tak, jak umiałam. Najtrudniej było zacząć - przyznaje Urszula Mirocha.

 

Oczekiwanie
Komisja złożona z pracowników PUP z dyrektorem urzędu na czele ma 30 dni na rozpatrzenie wniosku. Jeśli jest kompletny, nie wzbudza żadnych wątpliwości komisji i zostanie rozpatrzony pozytywnie, w dniu podpisania umowy bezrobotna otrzyma 18,5 tys. zł dotacji.

 

Anna Żołnierowicz z referatu rynku pracy


- Klient ma 30 dni na założenie firmy. W tym czasie może dokonać zakupu potrzebnych sprzętów. Po rozpoczęciu działalności ma kolejny miesiąc na zakupy, z których trzeba się z PUP-em rozliczyć przedkładając faktury. Musi się także liczyć z ewentualną kontrolą pracowników urzędu pracy, którzy przez rok mogą organizować tzw. wizyty monitorujące. Umowa z PUP-em wygasa po 12 miesiącach - zaznacza inspektor Anna Żołnierowicz z referatu rynku pracy.

Jeśli Urszula Mirocha otrzyma dotację i założy firmę, zostanie skierowana na kurs „Własna firma" dla biznesowych debiutantów.
- A jeśli dotacji nie otrzymam, na pewno się nie poddam i nie będę czekać z założonymi rękami na telefon od pracodawcy, który może nigdy nie zadzwonić - zapewnia.
Klaudia Remsak


Centrum Aktywizacji Zawodowej - co to takiego?
To przemyślany proces pracy z bezrobotnym, w którym kolejne etapy prowadzone są w sposób celowy i zamierzony. Pośrednicy i doradcy zawodowi opracowują indywidualne plany działania i programy aktywizacji dla klientów. Oferują zatrudnienie lub uczestnictwo w jednej z form aktywizacji: stażu, przygotowania zawodowego dla dorosłych, szkolenia, uczestnictwa w klubie pracy czy w programie specjalnym.