W Chrzanowie operują w komfortowych warunkach

W chrzanowskim szpitalu zmodernizowano sześć sal operacyjnych, salę wybudzeń i całe zaplecze bloku operacyjnego. Pomieszczenia wyposażono w nowoczesną specjalistyczną aparaturę medyczną. Inwestycja kosztowała ponad 10,7 mln zł. 6,4 mln zł to pieniądze unijne.

W Chrzanowie operują w komfortowych warunkach

Sale operacyjne poświęcił proboszcz parafii p.w. Matki Bożej Różańcowej w Chrzanowie ks. Wojciech Bryja (po lewej)

 

Uroczyste otwarcie i poświęcenie zmodernizowanego bloku operacyjnego nastąpiło 31 marca. Dyrektor Szpitala Powiatowego w Chrzanowie Ewa Potocka dziękowała za wsparcie Markowi Sowie, członkowi zarządu województwa małopolskiego, swojemu personelowi i wykonawcy robót - Grupie 3J.
- Życzyłbym sobie, aby wszystkie szpitale w Małopolsce funkcjonowały tak jak chrzanowska lecznica. To powód do szczególnej dumy i zadowolenia - mówił Marek Sowa.
Marek Sowa zaznaczył, że zdobycie dofinansowania i doprowadzenie do remontu bloku operacyjnego to zasługa pani dyrektor, która w 2008 roku złożyła wniosek o dofinansowanie do Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 i otrzymała 6,4 mln zł na modernizację bloku operacyjnego. Wartość inwestycji wyniosła 10,7 mln. Szpital wyłożył 2,2 mln zł, 2 mln zł przekaże powiat chrzanowski.
Prace modernizacyjne wykonywał katowicki oddział stołecznej firmy Grupa 3J sp. z o.o. , którą dyrektor szpitala chwali za fachowość.
- Mieliśmy wiele szczęścia, że przetarg wygrała Grupa 3J. Było wielką sztuka remontować sale nie zakłócając pracy personelu medycznego wykonującego zabiegi i nie wpływając na obniżenie komfortu pacjentów - przyznaje dyrektor Ewa Potocka.
Cała inwestycja obejmowała prace budowlane oraz zakup sprzętu medycznego na blok operacyjny. Całkowita powierzchnia pomieszczeń objętych modernizacją wyniosła 1320 m2.
Pierwszym etapem były prace budowlane polegające na przebudowie sal i rozdzieleniu dróg czystych oraz brudnych. Wymieniono wtedy instalacje wentylacyjne, klimatyzacyjne, elektryczne, wodnokanalizacyjnych i gazów medycznych. Wydzielono strefy przeciwpożarowe z pełnym monitoringiem przeciwpożarowym oraz obudowano ściany sal operacyjnych, drzwi, koryt do mycia rąk i narzędzi stalą nierdzewną. Wyposażono sale operacyjne w stoły operacyjne, lampy diodowe bezcieniowe, kolumny chirurgiczne, zamontowano bezdotykowe myjki dla lekarzy, uruchomiono 6-łóżkową salę pooperacyjną.
W drugim etapie zakupiono aparaty do znieczulenia, zestaw do artroskopii, zestaw do operacji ortopedycznych (wiertarka, rozwiertak, piła), kolumnę urologiczną z diatermią wraz ze stacją uzdatniania wody, ultradźwiękowy aparat do rozbijania kamieni, diatermię chirurgiczną, narzędzia laparoskopowe do operacji ginekologicznych, nóż harmoniczny oraz urządzenia do bezkrwawej resekcji tkanek i zamykania naczyń (ligasure).
Salę wybudzeniową doposażono w łóżko, kardiomonitory ze zbiorczym monitorem i defibrylatory.
- I tak posiadamy obecnie sale operacyjne dla dwóch oddziałów chirurgicznych, ortopedii, urologii, ginekologii i położnictwa oraz kardiologii. Tym samym dostosowaliśmy blok operacyjny do wymogów Ministerstwa Zdrowia - podkreśla Ewa Potocka.
(KR)

 

Galeria zdjęć