Zapraszamy na VI Małopolski Festiwal Smaku - Półfinał oświęcimski

W dniu 6 czerwca 2010 roku (Niedziela) na placu przy Oświęcimskim Centrum Kultury odbędzie się VI Małopolski Festiwal Smaku.
Zapraszamy na VI Małopolski Festiwal Smaku - Półfinał oświęcimski

Już tradycyjnie podczas Festiwalu zaprezentują się firmy z terenu powiatu chrzanowskiego, którzy wraz z wystawcami z powiatów wadowickiego i oświęcimskiego konkurować będą o tytuł najlepszego.

 

Zgodnie z Regulaminem Festiwalu zorganizowany zostanie Konkurs oraz Plebiscyt Publiczności „Małopolski Smak", których celem jest dokonanie wyboru najlepszych produktów i producentów Małopolski.

 

Wystawcy konkurować będą w następujących kategoriach:
1. "Ekologiczne przysmaki" - przetwory i potrawy zawierające produkty wytwarzane
w gospodarstwach i przetwórniach podlegających certyfikacji na zgodność z zasadami rolnictwa ekologicznego i przetwórstwa ekologicznego. Certyfikacja w rolnictwie ekologicznym na terenie Unii Europejskiej regulowana jest rozporządzeniem Rady 2092/91/EWG z dnia 24 czerwca 1991 roku w sprawie produkcji ekologicznej produktów rolnych oraz znakowania produktów rolnych i środków spożywczych. W Polsce szczegółowe warunki wprowadzenia w życie powyższego rozporządzenia reguluje Ustawa z dn. 20 kwietnia 2004 roku o rolnictwie ekologicznym,
2. "Tradycyjne specjały" - produkty z Listy produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi lub przetwory i potrawy zawierające te produkty,
3. "Smakołyki z legendą" - inne produkty, których wytwórcy przedstawią ciekawą historię dotyczącą ich wytwarzania, tradycji, procesu produkcji, itp.
4. "Jak u mamy" - związane z tradycją kulinarną małopolskie przetwory i potrawy prezentowane przez koła gospodyń wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, osoby fizyczne, stowarzyszenia i inne organizacje.


Do tej pory z terenu Powiatu Chrzanowskiego zgłosili się wystawcy:

Firma Cateringowa „Smakosz" z Chrzanowa, która jako danie konkursowe przygotuje barszcz czerwony - kategoria: "Smakołyki z legendą". Dodatkowo na stoisku Smakosza zasmakować będzie można różnych rodzajów pierogów które są sztandarowym daniem firmy.

Firma Cateringowa Smakosz jest laureatem III Małopolskiego Festiwalu Smaku (półfinał oświęcimski i finał) w kategorii gotowe dania i potrawy, potrawa: pierogi; IV Małopolskiego Festiwalu Smaku (finał), kategoria: gotowe dania i potrawy, potrawa: grochówka wojskowa; V Małopolskiego Festiwalu Smaku (półfinał oświęcimski) kategoria: "Smakołyki z legendą", potrawa: bigos myśliwski.

Restauracja „Stare Mury" z Chrzanowa, która jako danie konkursowe przygotuje barszcz czerwony na zakwasie z grzybami i fasolą- kategoria: "Smakołyki z legendą".

Restauracja „Stare Mury" jest laureatem II Małopolskiego Festiwalu Smaku (półfinał oświęcimski i finał), kategoria: gotowe dania i potrawy, potrawa: Ziemniaki po Cabańsku, dodatkowo każdego roku Stare Mury uczestniczą w Festiwalu podczas III Małopolskiego Festiwalu Smaku na krakowskim Placu Wolnica wystąpiły z potrawą „Zadek Wieprzowy", w półfinale oświęcimskim IV Małopolskiego Festiwalu Smaku restauracja zaprezentowała udziec sarni, restauracja poza konkursem w finale na Placu Wolnica promowała Ziemniaki po Cabańsku, podczas V Małopolskiego Festiwalu Smaku (półfinał oświęcimski) Stare Mury częstowały żurkiem.


Program imprezy:

10 00 - otwarcie oświęcimskiego półfinału Małopolskiego Festiwalu Smaku.
10 15 - przedstawienie zasad konkursu i plebiscytu "Małopolski Smak" prezentacja wystawców rozpoczęcie plebiscytu "Małopolski Smak" oraz degustacji.
11 00 - rozpoczęcie konkursu "Małopolski Smak".
11 05 - "Właśnie leci show dla dzieci" - cz. I.
12 10 - rozpoczęcie pokazu gotowania w wykonaniu restauratorów.
12 30 - "Właśnie leci show dla dzieci" - cz. II.
13 10 - prezentacje zespołów tanecznych cz. I : CONTRA,- OCK, WOW- MDK.
13 30 - prezentacje zespołów tanecznych cz. II : SZKOŁA TAŃCA GRAWITACJA .
14 10 - koncert Zespołu Pieśni i Tańca "Hajduki" cz. I.
14 30 - koncert Zespołu Pieśni i Tańca "Hajduki" cz. II.
15 00 - zakończenie plebiscytu "Małopolski Smak".
15 10 - koncert w wykonaniu Andrzeja Rybińskiego.
16 20 - koncert grupy wokalnej Wariant M.
17 00 - rozstrzygnięcie konkursu i plebiscytu "Małopolski Smak" wręczenie nagród
i dyplomów zwycięzcom Festiwalu losowanie nagrody dla publiczności.
17 30 - koncert zespołu "Krzywa Alternatywa".

 


Zwycięzcy Konkursu bądź Plebiscytu tegorocznej edycji „Małopolskiego Smaku" będą uczestnikami finałowej imprezy na Placu Wolnica w Krakowie, która odbędzie się
w terminie 28 - 29 sierpnia 2010 roku.