Kariera zawodowa to ich cel

Nie wiesz co chcesz robić w życiu? Zanim podejmiesz decyzję weź pod uwagę swoje zainteresowania, uzdolnienia, stan zdrowia, temperament, zastanów się nad mocnymi i słabymi stronami twojego charakteru - przestrzegają doradcy zawodowi z Powiatowego Urzędu Pracy w Chrzanowie.

Kariera zawodowa to ich cel

Uczniowie II LO w Chrzanowie podczas prelekcji „Kariera zawodowa to mój cel" z nauczycielką przedsiębiorczości Mirosławą Sojką

 

- Nie będziesz baletnicą, kiedyś złamałaś nogę. Nie będziesz lekarzem skoro boisz się krwi. Nie będziesz aktorem, bo strach przed publicznością cię paraliżuje - wyliczają doradcy zawodowi i dodają, że z ich usług powinni korzystać wszyscy, nawet uczniowie szkoły podstawowej i oraz rodzice.
- Edukowanie od wczesnych lat pozwoliłoby uniknąć złych wyborów w dorosłym życiu - uważa Joanna Sołtysik, starszy lider klubu pracy.

Podczas czerwcowych targów pracy w PUP odbyła się prelekcja „Kariera zawodowa to mój cel". Doradcy zawodowi wyjaśniali jak wybrać zawód odpowiedni do predyspozycji. Rad wysłuchali drugoklasiści z II LO w Chrzanowie.
- Najważniejsze, by dokonywać wyborów samodzielnie. Szkoły i zawodu nie mogą wam wybrać rodzice - przestrzega Renata Janus, doradca zawodowy.

Podczas zajęć młodzież z II LO dowiedziała się, jak wygląda współczesny lokalny rynek pracy, które zawody są deficytowe, a których jest nadmiar. Poznała także zawody przyszłości.
(KR)

 

Znasz zawody przyszłości?
Personel shopper - osobisty stylista
Optometra - dobiera odpowiednie soczewki
Mystery shopper - tajemniczy klient
Groomer - pielęgnuje zwierzęta
Pielęgniarz - alpinista - pielęgnuje drzewa
Weeding planener - organizator wesela

 

Galeria zdjęć