Podświetlenie linków Zmień odstęp między akapitami Zmień odstęp między wierszami Zmień odstęp między słowami Zmień odstęp między literami Normalna wielkość czcionki Duża wielkość czcionki Bardzo duża wielkość czcionki Zmień kontrast

Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie zaprasza do literackich dyskusji...

Zapraszamy już w czwartek 23.09.2010, godz. 17.00 do Klubu Literackiego na powakacyjną dyskusję w DKK - Dyskusyjnym Klubie Książki. Tym razem Małgorzata Szejnert i jej reportażowa opowieść Czarny Ogród.

Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie zaprasza do literackich dyskusji...

 Książka nagrodzona Nagrodą Mediów Publicznych w dziedzinie literatury pięknej Cogito.
 Książka nominowana do Nagrody Literackiej Nike 2008.
 Książka nominowana do Nagrody Literackiej "Gdynia" 2008.

tak oto książkę rekomenduje Kazimierz Kutz, który jak nikt inny Śląsk zna od podszewki...
Nagromadzenie wiedzy, obfitość faktów i całego gąszczu pogranicznych losów ludzi - a zwłaszcza talent autorki - zapierają dech. Książka pani Szejnert da się przyrównać do olbrzymiego meteorytu, który spadł na naszą ziemię. To z całą pewnością "dzieło życia" autorki. Dla mnie to arcydzieło w zbiorze śląskiej tematyki, które ukazuje autentyczną magię Górnego Śląska i mądrą filozofię długiego trwania jego mieszkańców (którą pani Szejnert wyłuskała w rozmowach z ludźmi) - "A my to smolymy!".

 

Małgorzata Szejnert napisała reportaż historyczny ułożony w kronikę. Jak w kalejdoskopie przesuwamy się przez I woję światową, kiedy śląskich górników powoływano na różne fronty, kolejne powstania śląskie, plebiscyt, lata międzywojnia, pogrzeb Korfantego, okupacja, wyzwolenie i wysiedlenia, wreszcie dzieje najnowsze.
Śledzimy dzieje kolejnych mieszkańców Giszowca, poznajemy historię regionu w XX stuleciu... tutaj właśnie losy indywidualne są najciekawsze - Jungerów, Wieczorków, Gawlików, Lubowieckich, Kasperczyków....

 

Materiał do dyskusji - znakomity!

Olga Nowicka
Moderator DKK Chrzanów
MBP, Dział Informacji i Promocji