Podświetlenie linków Zmień odstęp między akapitami Zmień odstęp między wierszami Zmień odstęp między słowami Zmień odstęp między literami Normalna wielkość czcionki Duża wielkość czcionki Bardzo duża wielkość czcionki Zmień kontrast

Pierwszy w powiecie rajd szlakiem Greenway

Sezon turystyczny na terenie Powiatu Chrzanowskiego nieubłaganie dobiegł końca. Aby jednak złapać ostatnie promienie słońca i godnie uczcić Światowy Dzień Turystyki przypadający, co roku na 27 września Wydział Promocji i Funduszy Pozabudżetowych 3 października przygotował imprezę promocyjną pod hasłem „Rowerowy Ekorajd z Powiatem Chrzanowskim - Na szlaku Greenway".

Pierwszy w powiecie rajd szlakiem Greenway

Fot. Józef Siejda 

 

Idea aktywnego włączenia się powiatu w obchody Światowego Dnia Turystyki powstała w 2009 roku. Wtedy to Wydział Promocji i Funduszy Pozabudżetowych wspólnie z Muzeum w Chrzanowie przygotował pierwszą tego typu imprezę o nazwie: „Historyczny spacer po Chrzanowie". Tym razem jednak wychodząc naprzeciw inicjatywie aktywizacji szlaków Greenway w Polsce, a szczególnie szlaku przebiegającego przez powiat o nazwie Kraków - Morawy - Wiedeń Greenway, podjęto próbę „ożywienia" powiatowego odcinka tego szlaku.

Szlak Greenway na terenie Powiatu Chrzanowskiego przebiega przez miejscowości: Gromiec, Mętków, Babice, Wygiełzów, Regulice i Alwernię. I tą właśnie trasą przejechał 3 października rowerowy.


Na starcie stawiło się 66 uczestników z takich miast jak: Katowice, Oświęcim, Przeciszów, Chrzanów, Trzebinia, Jaworzno, jak również z wielu mniejszych miejscowości. Oprócz wspaniałych krajobrazów, ciekawie opisywanych przez przewodnika, goście mogli skosztować potraw charakterystycznych dla danego ekosystemu: zupy rybnej (Dolina Górnej Wisły, miody (Jura Krakowsko - Częstochowska) i pierogi z kapustą i  grzybami (obszar wulkanizmu Bloku Płaziańskiego). Na metę pod klasztorem w Alwerni dotarli wszyscy. Tam też uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i odznaki. Radosnej atmosfery nie pokrzyżowała pogoda, która w tym dniu była wspaniała.

 

Słowa podziękowania należą się: Kołom Gospodyń Wiejskich z Regulic i Mętkowa, Stowarzyszeniu Ziemi Lipowieckiej, Komendzie Powiatowej Policji z Chrzanowa, OSP
z Chrzanowa, PTTK z Chrzanowa, Komisji Turystyki Kolarskiej przy oddziale PTTK w Chrzanowie którzy pomogli w organizacji rajdu. Słowa podziękowania należy przekazać również sponsorom: Supermarket „Sąsiad" z Trzebini oraz firmie „Delikatesy Trzebinia" - Henryk Molik za wsparcie rajdu. Dziękujemy również patronom: Małopolskiej Organizacji Turystycznej, PTTK Oddział w Krakowie i Fundacji Partnerstwo dla Środowiska z Krakowa za promocję wydarzenia.

 

Galeria zdjęć