Pierwszy w powiecie rajd szlakiem Greenway

Sezon turystyczny na terenie Powiatu Chrzanowskiego nieubłaganie dobiegł końca. Aby jednak złapać ostatnie promienie słońca i godnie uczcić Światowy Dzień Turystyki przypadający, co roku na 27 września Wydział Promocji i Funduszy Pozabudżetowych 3 października przygotował imprezę promocyjną pod hasłem „Rowerowy Ekorajd z Powiatem Chrzanowskim - Na szlaku Greenway".

Pierwszy w powiecie rajd szlakiem Greenway

Fot. Józef Siejda 

 

Idea aktywnego włączenia się powiatu w obchody Światowego Dnia Turystyki powstała w 2009 roku. Wtedy to Wydział Promocji i Funduszy Pozabudżetowych wspólnie z Muzeum w Chrzanowie przygotował pierwszą tego typu imprezę o nazwie: „Historyczny spacer po Chrzanowie". Tym razem jednak wychodząc naprzeciw inicjatywie aktywizacji szlaków Greenway w Polsce, a szczególnie szlaku przebiegającego przez powiat o nazwie Kraków - Morawy - Wiedeń Greenway, podjęto próbę „ożywienia" powiatowego odcinka tego szlaku.

Szlak Greenway na terenie Powiatu Chrzanowskiego przebiega przez miejscowości: Gromiec, Mętków, Babice, Wygiełzów, Regulice i Alwernię. I tą właśnie trasą przejechał 3 października rowerowy.


Na starcie stawiło się 66 uczestników z takich miast jak: Katowice, Oświęcim, Przeciszów, Chrzanów, Trzebinia, Jaworzno, jak również z wielu mniejszych miejscowości. Oprócz wspaniałych krajobrazów, ciekawie opisywanych przez przewodnika, goście mogli skosztować potraw charakterystycznych dla danego ekosystemu: zupy rybnej (Dolina Górnej Wisły, miody (Jura Krakowsko - Częstochowska) i pierogi z kapustą i  grzybami (obszar wulkanizmu Bloku Płaziańskiego). Na metę pod klasztorem w Alwerni dotarli wszyscy. Tam też uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i odznaki. Radosnej atmosfery nie pokrzyżowała pogoda, która w tym dniu była wspaniała.

 

Słowa podziękowania należą się: Kołom Gospodyń Wiejskich z Regulic i Mętkowa, Stowarzyszeniu Ziemi Lipowieckiej, Komendzie Powiatowej Policji z Chrzanowa, OSP
z Chrzanowa, PTTK z Chrzanowa, Komisji Turystyki Kolarskiej przy oddziale PTTK w Chrzanowie którzy pomogli w organizacji rajdu. Słowa podziękowania należy przekazać również sponsorom: Supermarket „Sąsiad" z Trzebini oraz firmie „Delikatesy Trzebinia" - Henryk Molik za wsparcie rajdu. Dziękujemy również patronom: Małopolskiej Organizacji Turystycznej, PTTK Oddział w Krakowie i Fundacji Partnerstwo dla Środowiska z Krakowa za promocję wydarzenia.

 

Galeria zdjęć