Wojewoda zgodził się na dodatkową karetkę

Starosta Adam Potocki i Ewa Potocka, dyrektor Szpitala Powiatowego w Chrzanowie wywalczyli u wojewody dodatkową karetkę dla powiatu chrzanowskiego. Spotkali się ze Stanisławem Kracikiem 8 lutego i przekonali go, że bez dodatkowego podstawowego zespołu ratownictwa medycznego (ZRM) ani rusz. Od 1 lipca chrzanowskie pogotowie ratunkowe będzie bowiem obsługiwało także gminę Alwernia. Do tej pory obejmowało swym zasięgiem gminy: Babice, Chrzanów, Libiąż i Trzebinia.

Wojewoda zgodził się na dodatkową karetkę

Początkowo wojewoda proponował przesunięcie podstawowego ZRM z chrzanowskiego szpitala do podstacji w Babicach, ale starosta nie chciał się na to zgodzić. Zaproponował rozdysponowanie karetki z podstacji w Krzeszowicach będącej w strukturach krakowskiego pogotowia, które dotychczas obsługiwało gminę Alwernia.
- Przejęcie obsługi dodatkowego rejonu, czyli gminy Alwernia bezwzględnie wymagało przesunięcia jednej karetki ze struktury organizacyjnej krakowskiego pogotowia ratunkowego do jego chrzanowskiego odpowiednika. W innym razie zwiększony obszar działania naszego pogotowia z dwoma zespołami ratownictwa medycznego skutkowałby wydłużeniem czasu dojazdu do miejsca zdarzenia w gminie Alwernia - wyjaśnia starosta.
Po wprowadzeniu zmian będących następstwem reorganizacji systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego województwa małopolskiego powiat chrzanowski będzie dysponował jednym specjalistycznym ZRM i trzema podstawowymi.
(KR)