Ile waży helikopter, czyli trudne pytania pracodawców

Pytania przyszłego pracodawcy podczas rozmowy kwalifikacyjnej mogą bardzo zaskoczyć. Przekonali się o tym uczestnicy warsztatów „Twoja wiedza - Twój sukces" organizowanych przez Powiatowy Urząd Pracy w Chrzanowie.

 

 

Ile waży helikopter, czyli trudne pytania pracodawców

Warsztaty odbywały się w dniach 7-8 marca  

 

Marcowe warsztaty „Twoja wiedza-Twój sukces" adresowane były do osób bezrobotnych lub poszukujących pracy z niewielkim doświadczeniem zawodowym, w szczególności do osób z wyższym wykształceniem lub studiujących. Uczestnicy poznali prawa i obowiązki pracownika, sposoby poszukiwania pracy i wymagania pracodawców. Uczyli się sporządzać dokumenty aplikacyjne i przygotowywali się do rozmowy kwalifikacyjnej. Wyposażeni w wiedzę odgrywali scenki symulacyjne na wzór rozmowy kwalifikacyjnej.
Starającą się o posadę pracownika biurowego bezrobotną zapytano jak radzi sobie ze stresem, jakie są jej oczekiwania zawodowe i...ile waży helikopter.
- To pytanie na kreatywność. Można z niego wybrnąć w zabawny sposób. Liczy się inwencja - wyjaśnia Maria Magiera, doradca zawodowy - stażysta.
20-latkę, która chciałaby pracować jako sprzedawca zapytano ile jest 7 razy 8. Miała również pokazać, czy potrafi przekonać klienta do zakupu wadliwego towaru. Zapytano ją także o informacje zawarte na paragonie i o to, jak zareaguje w razie napadu na sklep („Oddałaby pani złodziejowi pieniądze z kasy?").
Doradcy przestrzegali uczestników warsztatów przed najczęściej popełnianymi błędami.
- Jeśli piszecie w CV, że lubicie czytać książki, zaznaczcie jakie. Jeżeli deklarujecie w życiorysie, że interesujecie się historią, napiszcie dokładnie którą epoką. Unikniecie tym samym dodatkowych pytań pracodawcy, na które możecie nie znać odpowiedzi. I najważniejsze: wady przekształcajcie w zalety:: „W sytuacjach kryzysowych jestem zestresowany, ale ten stres działa na mnie motywująco", „Nigdy nie pracowałem jako górnik, ale będąc uczniem technikum górniczego miałem praktyki w kopalni. Nauczyłem się odpowiedzialności, sumienności i poznałem zasady bezpieczeństwa" - przekonywała Paulina Surowiec, doradca zawodowy II stopnia.
Kolejne warsztaty w chrzanowskim urzędzie pracy zaplanowano na 21-25 marca. Tym razem będzie to Kurs Inspiracji adresowany do długotrwale bezrobotnych i osób, które chcą być aktywne na rynku pracy.
(KR)