Gwardian klasztoru w Alwerni dziękuje za wsparcie

Lokalne samorządy włączają się w promocję zbiórki na rzecz zniszczonego pożarem klasztoru w Alwerni oraz oferują wsparcie finansowe. Powiat chrzanowski chce przeznaczyć na ten cel 100 tys. zł.

Gwardian klasztoru w Alwerni dziękuje za wsparcie

- Wydział edukacji przygotowuje uchwałę na kwietniową sesję, która umożliwi przekazanie pomocy finansowej na odbudowę tego cennego zabytku – informuje starosta Adam Potocki, który wraz z posłem Tadeuszem Arkitem i gwardianem klasztoru w Alwerni o. Bartłomiejem Mazurkiewiczem uczestniczył w konferencji prasowej zorganizowanej 28 marca w chrzanowskim starostwie.

 

Starosta podkreślił, że na odbudowę klasztoru będzie również przeznaczony dochód ze sprzedaży kolejnej monety, którą wyda powiat z cyklu „Talary Chrzanowskie”. Tym razem na monecie będzie wizerunek klasztoru w Alwerni. Nakład wyniesie 3 tysiące sztuk, za 18 zł każda (8 zł to koszty produkcji i dystrybucji, 10 zł przeznaczone zostanie na klasztor).

Pomoc zadeklarował także poseł Tadeusz Arkit (osobiście dostarczy wniosek klasztoru o dofinansowanie w wysokości 3 mln zł z programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na renowację zabytków) oraz europoseł Paweł Kowal (ma rozeznać w Brukseli możliwości dofinansowania odbudowy zabytku z funduszy europejskich). 28 marca sejmik województwa małopolskiego przeznaczył natomiast 500 tys. zł na odbudowę dachu kościoła w Alwerni.

Tymczasem trwa szacowanie strat spowodowanych przez pożar w klasztorze.

- Najbardziej katastroficzna suma idzie w dziesiątki milionów. To dla nas niewyobrażalne pieniądze. Minimalny oszacowany koszt to 15 mln zł – przyznaje o. Bartłomiej Mazurkiewicz.

Na razie prowizorycznie zabezpieczono dach kościoła, ale do świątyni nie można wchodzić, bo eksperci badają czy kopuła nie zagraża bezpieczeństwu. Zapytany przez dziennikarzy gwardian: czego najbardziej brakuje teraz zakonnikom z Alwerni, odpowiedział: - Najbardziej brakuje nam pieniędzy i wsparcia duchowego, bo na razie przebywamy w różnych miejscach, choć jesteśmy powołani do życia we wspólnocie. Najważniejsze jednak, że dzięki życzliwości ludzi wszyscy mamy dach nad głową. I za to bardzo dziękuję.

(KR)

Fot. Konferencja prasowa w Starostwie Powiatowym w Chrzanowie. Od lewej: starosta Adam Potocki, poseł Tadeusz Arkit i gwardian klasztoru oo. Bernardynów w Alwerni o. Bartłomiej Mazurkiewicz