Kraków wzoruje się na trzebińskim ZSTU

Małopolski Kurator Oświaty Aleksander Palczewski przyjechał z roboczą wizytą do Zespołu Szkół Techniczno-Usługowych w Trzebini, by poznać funkcjonowanie wirtualnej platformy edukacyjnej. Od dziesięciu lat korzystają z niej uczniowie i nauczyciele tej szkoły. Podobne rozwiązanie chce wprowadzić do sieci placówek oświatowych Urząd Miasta Krakowa.

Kraków wzoruje się na trzebińskim ZSTU

Trzebiński zespół szkół odwiedzili: kurator Aleksander Palczewski, Jan Pawłowski - koordynator edukacji informatycznej kuratorium małopolskiego, dr Józef Winiarski  z wydziału edukacji Urzędu Miasta Krakowa i kierownik zespołu doradców metodycznych, Monika Skucińska - doradca metodyczny ds. informatyki w zespole doradców wydziału edukacji Urzędu Miasta Krakowa.

- Urząd Miasta Krakowa planuje  utworzyć centralną platformę dla wszystkich placówek w mieście. Inicjatywie patronuje kuratorium – wyjaśnia powody wizyty kuratora w ZSTU dyrektor szkoły Marek Łazicki.

O platformie opowiadał gościom  Piotr Brzózka, administrator i nauczyciel przedmiotów teleinformatycznych.

Moodle (skrót od Modular Object Oriented Dynamic Learning Environment), czyli modularne, obiektowe, dynamiczne środowisko nauczania jest oprogramowaniem najczęściej stosowanym i najpopularniejszym w edukacji stworzonym do wspierania procesu kształcenia na odległość. Od użytkownika wymagane jest tylko posiadanie przeglądarki internetowej. Nie jest potrzebne instalowanie specjalistycznego oprogramowania na domowych komputerach, co znacznie ułatwia korzystanie ze środowiska moodle.

- Na platformie moodle nauczyciel może zamieszczać materiały edukacyjne w postaci tekstu, filmu, dźwięku, rysunku. Może również sprawdzać osiągnięcia uczniów, odbierać zadania domowe wykonane w formie elektronicznej, a także prowadzić dyskusję na żywo czy przez forum dyskusyjne. Platforma na poziomie szkoły ponadgimnazjalnej nie jest jednak w stanie zastąpić lekcji prowadzonych w klasie i żywego kontaktu uczeń - nauczyciel. Może jedynie wspomagać i ułatwiać proces dydaktyczny – zaznacza dyrektor Łazicki.

Na stronie moodle.zstu.edu.pl zarejestrowało się do tej pory 200 uczniów Zespołu Szkół Techniczno-Usługowych w Trzebini.

(KR)

Platforma edukacyjna (moodle) – co to takiego?

Moodle (skrót od Modular Object Oriented Dynamic Learning Environment) -modularne, obiektowe, dynamiczne środowisko nauczania.

To darmowe oprogramowanie wspierające nauczanie na odległość zwane jest także:

- Course Management System (CMS- system zarządzania kursami)

- Learning Management System (LMS - system zarządzania nauczaniem)

- Virtual Learning Environment (VLE - wirtualne środowisko nauczania)