Domek znów otwarty

Zapraszamy na IV Festiwal Artystyczny Osób Niepełnosprawnych „Domek Artystów Wszelakich", który odbędzie się od 8 do 10 czerwca. Po raz kolejny patronat objęła „Fundacja Mimo Wszystko Anny Dymnej" jako przyjaciel Festiwalu.

Domek znów otwarty

Pierwszy dzień rozpocznie się konferencją w Sali audiowizualnej Powiatowego Centrum Kształcenia Edukacyjnego. Udział w niej wezmą specjaliści w dziedzinie pedagogiki i pomocy społecznej osobom chorym i niepełnosprawnym.

Drugi dzień to spotkanie z komisarzami „W11" Anną Palką i Rafałem Kopaczem oraz wystawy, konkursy i zabawa taneczna na terenie Zespołu Pałacowo-Parkowego w Płazie.

Trzeci dzień to, gala finałowa, rozstrzygnięcie konkursów rozdanie nagród i pamiątkowych dyplomów oraz występy Ady Szulc - finalistki programu X-FAKTOR i Agaty Wyszyńskiej -wokalistki zwycięskiej grupy Piotra Kupichy programu „Bitwa na Głosy" w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji w Chrzanowie.

Celem Festiwalu jest przybliżenie twórczości niepełnosprawnych artystów amatorów. Pozwoli zaktywizować twórczo chorego, często zaniedbanego kulturowo człowieka.
Znaczenie twórczości artystycznej w rehabilitacji osób niepełnosprawnych jest niepodważalne. Pozwala ona rozwijać w sposób harmonijny różne sfery psychiki, zaspokaja potrzeby kulturowe człowieka. To również pozytywne, integracyjne przenikanie osoby niepełnosprawnej do społeczeństwa, sposobność dzielenia się przeżyciami, możliwość łagodzenia przykrych stanów psychicznych i fizycznych, okazja do rekreacji i zabawy.
Twórcza obecność umożliwia pokazanie się, daje szansę na samorealizację. Uprawianie sztuki, dzięki jej wielorakim wartościom wzbogaca życie duchowe osób niepełnosprawnych. Kontakt ze sztuką umożliwia rozładowanie napięć i niepokojów. W aktywności twórczej osoba niepełnosprawna odzwierciedla swoje uczucia, stany emocjonalne i potrzeby. Na takie właśnie potrzeby chcemy się otworzyć poprzez promowanie talentów na Festiwalu Artystycznym.

Plan festiwalu:

8 czerwca – środa (Powiatowe Centrum Kształcenia Ustawicznego w Chrzanowie)

KONFERENCJA „DOM POMOCY SPOŁECZNEJ - BLIŻEJ DOMU CZY INSTYTUCJI?"

10.00 – 10.15 Rejestracja uczestników

10.15 – 10.30 Otwarcie Seminarium – Adam Potocki – Starosta Chrzanowski, Wioletta Wilimska - Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie

10.45 – 11.15 Podmiotowe podejście do mieszkańca domu pomocy społecznej – doc. dr Teresa Olearczyk - Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego

11.15 – 11.45 Godność człowieka w kontekście opieki instytucjonalnej na przykładzie DPS - dr Małgorzata Duda - Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie