Młodzi Niemcy gościli w chrzanowskim starostwie

Starosta Adam Potocki spotkał się z grupą licealistów z miasta Brilon położonego w Nadrenii Północnej-Westfalii w Niemczech. Młodzież przyjechała do powiatu chrzanowskiego w ramach rewizyty. W kwietniu uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Chrzanowie gościli w Niemczech. Chrzanowskie liceum współpracuje ze szkołą w Brilon od dwóch lat.

Młodzi Niemcy gościli w chrzanowskim starostwie

Fot. Licealiści z Niemiec gościli w Starostwie Powiatowym w Chrzanowie 20 czerwca

 

- Celem wymiany polskiej i niemieckiej młodzieży jest  obalenie stereotypów dzielących te narody, wspólne poznanie się i integracja. Młodzi porozumiewają się głównie po angielsku, ale także po niemiecku i trochę po polsku – relacjonuje Dorota Mołata, nauczycielka języka niemieckiego w I LO w Chrzanowie.

Niemcom Polska bardzo się podoba.

- Wasz kraj jest pełen zieleni, ludzie są bardzo mili, a jedzenie pyszne. Jestem wegetarianinem, więc mięsa nie próbowałem, ale za to polska rodzina, u której mieszkam, przygotowała mi pierogi z truskawkami. Smakowały mi  - mówi Michael Kemmerling.

Goście zwiedzili już Chrzanów i Kraków oraz spotkali się z byłą więźniarką obozu koncentracyjnego mieszkającą obecnie w Chrzanowie. Pojadą jeszcze do Oświęcimia i Wieliczki.

(KR)