Kolejna parafia na Szlaku Miejsc Papieskich na Ziemi Chrzanowskiej

W dniach 6-7 sierpnia odbyły się jubileuszowe uroczystości odpustowe w parafii Przemienienia Pańskiego, która w tym roku obchodzi 100-lecie konsekracji kościoła parafialnego.

Kolejna parafia na Szlaku Miejsc Papieskich na Ziemi Chrzanowskiej

Fot.Karol Mroziewski

 

Najważniejszą częścią uroczystości 7 sierpnia była Uroczysta Suma Odpustowa koncelebrowana przez metropolitę krakowskiego arcybiskupa Stanisława Dziwisza oraz pochodzącego z Libiąża biskupa Jana Zająca. W nabożeństwie wzięli również udział księża wywodzący się z Libiąża, a także wikariusze, którzy pełnili posługę kapłańską w parafii Przemienienia Pańskiego.

Uroczystości połączono z odsłonięciem i poświęceniem  pamiątkowej tablicy oraz głazu z tekstem homilii Jana Pawła II, oznaczających umiejscowienie parafii na Szlaku Miejsc Papieskich.

Szlak Miejsc Papieskich na Ziemi Chrzanowskiej obejmuje wszystkie miejsca pobytu Karola Wojtyły w powiecie chrzanowskim. Libiąska parafia jest trzynastym oznakowanym punktem.

Przypomnijmy, że założeniem pomysłodawców Szlaku – Fundacji Szlaki Papieskie z Krakowa oraz Starostwa Powiatowego w Chrzanowie jest oznakowanie  miejsc pobytu Karola Wojtyły w powiecie chrzanowskim w identycznej konwencji, tj. przez kamień o nieregularnych kształtach (ma nawiązywać do słów Chrystusa: „Ty jesteś Piotr, czyli Skała i na tej Skale zbuduję swój kościół”), tablicę na kamieniu z cytatem z Homilii Jana Pawła II oraz krzyż wzorowany na pastorale Ojca Świętego i nawiązujący do Jego pontyfikatu.

 

Czy wiesz, że…

W ramach jubileuszowych uroczystości w parafii Przemienienia Pańskiego w Libiążu odbędą się także dwa koncerty:  

-  14 sierpnia o godz. 19 - koncert średniowiecznej muzyki organowej

- 21 sierpnia o godz. 19 - koncert wokalno muzyczny z udziałem kilkunastu chórzystów na czele z duetem Anną i Piotrem Ciułą, którzy wykonają m.in. specjalnie skomponowany na uroczystość 100-lecia konsekracji kościoła utwór „Sto”.

 

Uwaga!

Internauci mogą obejrzeć wnętrze kościoła i jego okolice za pośrednictwem strony internetowej www.przemienienie.libiaz.pl oraz skrótu umieszczonego na stronie www.libiaz.pl. Wirtualna galeria jest znakomitą okazją do popularyzacji tej formy zwiedzania miejsc sakralnych.

 

 

 

Autorem zdjęć w galerii jest Karol Mroziewski