Inauguracja roku akademickiego Małopolskiego Uniwersytetu dla Dzieci

1 października w sali wykładowej Powiatowego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Chrzanowie odbyła się uroczystość rozpoczęcia roku akademickiego na Małopolskim Uniwersytecie dla Dzieci.

Inauguracja roku akademickiego Małopolskiego Uniwersytetu dla Dzieci

Fot. Podczas wykładu 1 października

Dzieci wysłuchały wykładu dr Marka Gołębia z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego pt. „Jak poznajemy prawa natury – pokaz doświadczeń fizycznych”. Mali studenci byli zachwyceni wykładem.

Kolejny wykład zaplanowano na 15 października (godz. 11). O tym, dlaczego motyle są kolorowe opowie dr Paweł Adamski z Polskiej Akademii Nauk w Krakowie.

Małopolski Uniwersytet dla Dzieci  rozpoczął działalność  w Trzebini w 2008 roku i był pierwszym w Polsce tego typu interdyscyplinarnym projektem edukacyjnym  działającym w mieście nieakademickim.
Studenci w wieku 6 -12 lat uczestniczą w atrakcyjnych wykładach z różnych dziedzin nauki. Wykładowcami byli tu: Leszek Balcerowicz, Ryszard Tadeusiewicz, Michał Kulesza i wiele innych postaci nauki polskiej.
Projekt został objęty patronatem starosty chrzanowskiego. Wykłady są organizowane dwa razy w miesiącu, w soboty przed południem. Od października tego roku zajęcia odbywają się  w nowoczesnej sali wykładowej Powiatowego Centrum Kształcenia Ustawicznego przy ul. F. Focha 3 w Chrzanowie.
Organizatorem tego projektu jest Fundacja Małopolski Uniwersytet dla Dzieci, natomiast opiekę i nadzór merytoryczny nad programem studiów sprawuje Rada Naukowa powołana spośród pracowników naukowych Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Akademii  Nauk w Krakowie.

- Jesteśmy także aktywnym członkiem  europejskiego stowarzyszenia  uniwersytetów dziecięcych  EUCU.NET.   W grudniu 2009 roku otrzymaliśmy wyróżnienie EUCU.NET za   poziom pracy  oraz aktywną współpracę międzynarodową z innymi uniwersytetami dziecięcymi z Europy. Zostaliśmy nominowani do  nagrody marszałka województwa małopolskiego „Kryształy Soli” w VII edycji tego konkursu dla najlepszych organizacji pozarządowych   Małopolski – mówi Jolanta Różowska, prezes Fundacji Małopolski Uniwersytet dla Dzieci.

Więcej na stronie www.uniwersytetdladzieci.edu.pl