Jubileusz „Kanonu”

W dniu 21 pażdziernika 2011 roku w Libiąskim Centrum Kultury miały miejsce uroczystości z okazji piętnastolecia Amatorskiego Ruchu Artystycznego  "KANON".

Jubileusz „Kanonu”

Istnieją od 1996 roku, a owocem ich działalności są tysiące dzieł każdej ze sztuk plastycznych. Dorobek niemal 400 osób, które na przestrzeni 15 lat uczestniczyły w zajęciach Amatorskiego Ruchu Artystycznego „Kanon”, podsumowała 21 października 2011 r. jubileuszowa impreza w Libiąskim Centrum Kultury.

Piętnastolecie „Kanonu” było okazją do uhonorowania najbardziej aktywnych członków grupy. Uczynili to osobiście Burmistrz Libiąża Jacek Latko wraz z Przewodniczącą libiąskiej Rady Miejskiej Bogumiłą Latko, Radnym Mirosławem Lipowskim i Dyrektorem LCK Tomaszem Bębenkiem. Wyróżnienia otrzymali: Marta Żyłka, Wanda Sucherek, Genowefa Wenecka, Józef Gaweł, Ryszard Gondek, Tomasz Witkowski, Andrzej Łapuszek, Ryszard Miziołek, Antoni Korycik, Maria Szkaradek, Joanna Kowalówka, Anna Starzykiewicz i Natalia Kędra. Gratulacje i okazały bukiet kwiatów powędrowały też do instruktor LCK i założycielki grupy Małgorzaty Hołowni. Imprezę uświetnił muzyczny występ zespołu Allados Trio i piękny urodzinowy tort ufundowany przez libiąską cukiernię „Nata”.

Artystyczny dorobek Amatorskiego Ruchu Artystycznego „Kanon” można podziwiać do 16 listopada br. na okolicznościowej wystawie, którą otwarto w galerii LCK właśnie z okazji 15 rocznicy powstania tej sekcji.

Bogata historia „Kanonu” rozpoczęła się w październiku 1996 roku. Początkowo do sekcji należała młodzież w wieku 13 – 21 lat. Z biegiem lat poszerzał się jej skład o dzieci od 10 lat oraz dorosłych.

- Nasze zajęcia to nie tylko miła forma spędzania czasu, ale również praktyczne przygotowanie zwłaszcza dzieci i młodzieży do podjęcia nauki w szkołach i uczelniach o profilu plastycznym – komentuje założycielka grupy, instruktor LCK  Małgorzata Hołownia.

Już w 1997r. po raz pierwszy grupa brała udział w plenerze malarskim organizowanym przez Jednostkę Wojskową w Libiążu i MOKSiR w Chełmku. W kolejnych latach „Kanon” uczestniczył w plenerach malarskich w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu. W ramach „Libiąskiej Jesieni” w latach 2004, 2006 i 2011 członkowie „Kanonu” wzięli udział w plenerach rzeźbiarskich organizowanych przez LCK. Owoce tych prac można do dziś podziwiać na terenie gminy Libiąż. Ponadto członkowie brali udział m.in. w Warsztatach ceramicznych w 2007 i 2009 r. w Myślenicach oraz w Ogólnopolskim Plenerze malarskim z okazji 100-lecia Kościoła p.w. Przemienienia Pańskiego w Libiążu, a także w Międzynarodowych Warsztatach Plastycznych w Myślenicach.

Imponującym dorobkiem mogą pochwalić się dorośli członkowie ARA „Kanon”: malarki Wanda Sucharek i Genowefa Wenecka oraz rzeźbiarze Józef Gaweł, Ryszard Gondek, Tomasz Witkowski i Andrzej Łapuszek, Ryszard Miziołek i Antoni Korycik, którzy są laureatami wielu konkursów, a na swoim koncie mają wiele wystaw zbiorowych i indywidualnych zarówno krajowych i zagranicznych.

Od 1997r. „Kanon” jest inicjatorem i współorganizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Art-Talent” dla młodych artystów nieprofesjonalnych, w którym to członkowie grupy mocno zaznaczają swój udział zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia.

Na zajęciach ARA „Kanon” uczestnicy pod czujnym okiem M. Hołowni tworzą w technikach: malarstwa (olejne, pastelowe, akrylowe, akwarelowe, tempera, witrażowe), rysunku, rzeźby (w glinie, gipsie, drewnie, węglu i masie solnej), grafiki i papieroplastyki.