COMENIUS w Zespole Szkół w Libiążu

Wniosek Zespołu Szkół w Libiążu  złożony do Programu Unii Europejskiej Comenius – „Uczenie się przez całe życie” został zaakceptowany na szczeblu ponadnarodowym. Otrzymany grant 20 000 Euro umożliwi udział placówki w międzynarodowym projekcie edukacyjnym w latach 2011-2013.

COMENIUS w Zespole Szkół w Libiążu

Pierwsza wizyta projektowa programu odbyła się w Turcji w Sanliurfie w dniach 24-29 października 2011 roku. Było to spotkanie, w którym wzięli  udział nauczyciele  i dyrektorzy  z 6 krajów partnerskich (Turcji, Hiszpanii, Portugalii, Włoch, Słowacji ), z którymi szkoła współpracuje.  Zespól Szkół w Libiążu  reprezentowała Bogumiła Buchała, dyrektor ZS w Libiążu oraz koordynator projektu Wanda Jarczyk.

Podczas wizyty ustalono plan działań, harmonogram kolejnych spotkań oraz tematy warsztatów w których wezmą udział uczniowie. Temat projektu to: przestrzeganie praw dziecka i człowieka.

- Zadaniem uczniów biorących udział w projekcie będzie zaznajomienie się z Europejską Konwencją Praw Człowieka, wybranie kilku praw, przeanalizowanie ich przestrzegania w poszczególnych krajach oraz nakręcenie filmu mającego zwrócić  uwagę opinii publicznej na ten temat. Film będzie wysłany na festiwal filmowy. Językiem projektu jest język angielski – mówi Wanda Jarczyk, koordynator projektu.

Turecka szkoła partnerska znajduje się w Sanliurfie -  mieście leżącym w południowej Turcji, nieopodal granicy z Syrią. Otoczona jest ze wszystkich stron górzystą półpustynią. Zwana jest miastem proroków, ponieważ w grocie w centrum starego miasta urodził się Abraham, tutaj także mieszkał biblijny Hiob. Nieopodal miasta trwają prace archeologiczne, w miejscu uważanym  za  początki ludzkiej cywilizacji, pochodzącym sprzed 12 tysięcy lat.