Święto Niepodległości w Libiążu

Oryginalnie, radośnie i patriotycznie świętowano w Libiążu 93 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Święto Niepodległości w Libiążu

Pierwszym akcentem obchodów była Uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny w Kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Libiążu, uświetniona przez Orkiestrę Górniczą ZG Janina i libiąski chór „Bell Canto”, z udziałem Posła na Sejm RP Tadeusza Arkita, władz samorządowych gminy Libiąż, kombatantów, władz ZG Janina, pocztów sztandarowych organizacji społecznych, reprezentantów stowarzyszeń, placówek oświatowych z terenu gminy Libiąż. Modlitwą i złożeniem kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza na cmentarzu parafialnym w Libiążu uczczono pamięć poległych w walce o niepodległą Polskę.

Wieczorem ponad 2 000 osób wzięło udział w niepowtarzalnej XIII Biesiadzie Patriotycznej zorganizowanej przez Libiąskie Centrum Kultury przy partnerstwie Województwa Małopolskiego. Motywem przewodnim tegorocznej imprezy był „Patriotyzm na sportowo”. Nie zabrakło wiec zarówno krajowych jak i lokalnych akcentów sportowych. Przed tak liczną publicznością zaprezentowali się w klubowych strojach zawodnicy i trenerzy klubów i sekcji sportowych z terenu gminy Libiąż. Przybliżono sylwetki wyróżniających się sportowców z terenu gminy Libiąż. Niezwykłe umiejętności piłkarskie pokazał libiążanin Paweł Budniak, czołowy piłkarz pierwszoligowej futsalowej drużyny Rekord Bielsko – Biała i reprezentacji Polski. Pokaz wspinaczki i konkurs przygotował zapalony alpinista ksiądz Janusz Grodecki z Parafii pw. Św. Barbary w Libiążu. W rywalizacji wspinaczkowej zmierzyli się ze sobą: Poseł Tadeusz Arkit i libiąski Radny Mirosław Lipowski, a także Przewodniczący Rady Miejskiej w Chrzanowie Krzysztof Zubik z nauczycielem z Gimnazjum nr 1 Kazimierzem Korczem. Kolejną sportową atrakcją był symulator narciarski, dzięki któremu można było sprawdzić swoje zdolności jazdy na nartach na jednej  z tras z zawodów Alpejskiego Puchara. W tej konkurencji jednym z najlepszych okazał się Burmistrz Libiąża Jacek Latko. Z powodzeniem w konkursie tzw. „kapkowania”, czyli podbijania piłki nożnej na uwięzi poradziły sobie Panie Bogumiła Latko, Helena Marchewka i Władysława Kopeć, które pokonały samego prezesa klubu GKS „Janina” Henryka Szyjkę. Mecz piłkarski rozegrała także między sobą publiczność, przerzucając na stronę przeciwnika piłki plażowe. Wszystkie zawody odbywały się przy ogłuszającym dopingu publiczności odzianej w szaliki kibica reprezentacji Polski,a wspomaganych przez chór Canticum Canticorum, Studio Tańca Flash LCK i „klub aktywnego kibica”, który tworzyli uczniowie Gimnazjum nr 1. Uczestnicy Biesiady zobaczyli też film o najważniejszych momentach w historii polskiego sportu oraz zostali poczęstowani przysmakami kibica, czyli hot-dogiem i coca-colą. Oczywiście nie zabrakło elementów narodowych, na które tradycyjnie złożył się hymn Polski i pieśni patriotyczne. Mieszkańcy Gminy Libiąż po raz kolejny potwierdzili, że potrafią w radosnej i patriotycznej atmosferze uczcić Święto Niepodległości, a najlepiej podsumował to goszczący na Biesiadzie Senator Janusz Sepioł: - Dziś Warszawa pokazała jak świętować nie należy, natomiast Libiąż pokazuje jak to świętowanie powinno wyglądać. Może dlatego Polskę można porównać do obwarzanka, bo to co najlepsze jest na zewnątrz.


Tradycyjnie udział w libiąskiej Biesiadzie Patriotycznej wzięli Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa, przedstawiciele władz samorządowych sąsiadujących z Libiążem gmin.

Tak duże przedsięwzięcie organizacyjne nie było by możliwe bez wsparcia innych podmiotów. Dlatego też Burmistrz Libiąża Jacek Latko oraz Libiąskie Centrum Kultury składają serdeczne podziękowania Mieszkańcom Gminy Libiąż za liczny, kulturalny i aktywny udział w tegorocznych obchodach Narodowego Święta Niepodległości.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do sprawnego przeprowadzenia i uświetnienia tych uroczystości, a w szczególności:

- Partnerowi przedsięwzięcia: Samorządowi Województwa Małopolskiego

- Starostwu Powiatowemu w Chrzanowie

- Orkiestrze Dętej ZG Janina na czele z Dyrygentem Antonim Mizią

- Chórowi Canticum Canticorum na czele z Dyrygentem Piotrem Ciułą

- Pani Dyrektor Anecie Gwóźdź oraz pracownikom Miejskiej Biblioteki Publicznej w Libiążu

- Księdzu Januszowi Grodeckiemu z parafii pw. Św. Barbary w Libiążu

- Restauracji Cafe Club „Nata”

- Klubowi Seniora 50 Plus z Libiąża

- Wszystkim zespołom i klubom sportowym z terenu Gminy Libiąż

- Kołom Gospodyń Wiejskich z Libiąża, Gromca i Żarek oraz zespołom śpiewaczym

- Ochotniczym Strażom Pożarnym z Gminy Libiąż

- Zespołowi Szkolno-Gimnazjalnemu i Gimnazjum nr 1 w Libiążu

Uznanie i podziękowania kierujemy do sponsorów XIII Libiąskiej Biesiady Patriotycznej:

- Firmie „Megalo” S.J. R. Jonkisz, A. Wierzba

- Firmie "NS-POL" Biuro Ochrony Osób i Mienia w Libiążu

Opracowanie

Urząd Miejski w Libiążu, Wydział Rozwoju

tel. 32/624 92 55, 32/624 92 22, e-mail: promocja@libiaz.pl