Fundacja Małopolski Uniwersytet dla Dzieci zaprasza na wykład twórców polskiej wersji Wikipedii

Na 10 grudnia zaplanowano wykład dla najmłodszych studentów w powiecie, uczestników projektu Małopolski Uniwersytet dla Dzieci. Zajęcia poprowadzi dr hab. Paweł Jochym z Uniwersytetu Jagielońskiego w Krakowie.

Fundacja Małopolski Uniwersytet dla Dzieci zaprasza na wykład twórców polskiej wersji Wikipedii

Dr Jochym to fizyk zajmuje się fizyką komputerową i fizyką teoretyczną. 26 września wraz ze swoim kolegą Krzysztofem Jasiutowiczem założył polską wersję internetowej encyklopedii, Wikipedii. W 2004 roku otrzymał nagrodę Internetowy Obywatel Roku za stworzenie i twórczy wkład w rozwój Wikipedii.

Dzisiaj tak bardzo jesteśmy przyzwyczajeni do czerpania informacji z Wikipedii, że często nawet nie zastanawiamy się jak ona działa. Studenci Małopolskiego Uniwersytetu dla Dzieci będą mieli szczęście poznać osobę, która jest „ojcem” polskiej wersji Wikipedii.. Wysłuchają oni wykładu dr Jochyma, pt. „Wikipedia wie wszystko” Będzie to historia powstania tej internetowej bazy wiedzy, opowieść o budowie projektu oraz przybliżenie postaci współczesnych Wikipedystów. Dr Jochym odpowie także na pytania: Co zadecydowało o powodzeniu Wikipedii? Czy faktycznie stanowi ona konkurencję dla specjalistycznych książek? Kto może pisać do niej artykuły? Czy informacje w niej zawarte są prawdziwe? Czy polska wersja różni się od innych wersji językowych?

Obecnie polska wersja Wikipedii jest największa (stan na 10.2011) spośród wszystkich Wikipedii w językach słowiańskich. Należy do największych Wikipedii pod względem liczby artykułów, ustępując wersji angielskiej, niemieckiej, francuskiej, włoskiej, niderlandzkiej oraz hiszpańskiej. Według badania Megapanel PBI/Gemius, przeprowadzonego we wrześniu 2011, Wikipedia miała w Polsce 9 436 027 użytkowników i zajęła pod tym względem 9. miejsce wśród wszystkich witryn internetowych (źródło Wikipedia).

 

.