Maraton Pisania Listów w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury

Młodzież z powiatu chrzanowskiego wzięła udział w Maratonie Pisania Listów – akcji międzynarodowej organizacji pozarządowej Amnesty International. Spotkanie 9 grudnia zorganizował Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury w Trzebini.

Maraton Pisania Listów w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury

Fot. O filmie "Historie z Yodok" opowiada Małgorzata Liszka z PMDK

- Międzynarodowy Maraton Pisania Listów odbywa się corocznie w Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka obchodzony10 grudnia. My zorganizowaliśmy spotkanie dzień wcześniej, by mogły uczestniczyć w nim szkoły – wyjaśnia Małgorzata Liszka z PMDK.

Maraton Pisania Listów połączono z emisją filmu dokumentalnego „Historie z Yodok” w reżyserii Andrzeja Fidyka.

- Film obrazujący system totalitarny w Korei Północnej porusza i szokuje opowiadając o życiu w północnokoreańskim obozie koncentracyjnym Yodok. Uczestnicy maratonu pisali do przywódcy Kim Dzong Il-a, by zamknął obóz, a oprawcy mieli sprawiedliwe wyroki – relacjonuje Małgorzata Liszka.

- „Historie z Yodok” to bardzo przejmujący obraz. Ta forma przekazu trafia do młodzieży. Wielu uczestników maratonu pisało piękne wypracowania o wolności, o prawach człowieka – podkreśla Mirosława Piotrowska, dyrektor Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Trzebini.

W czasie międzynarodowego  maratonu pisano listy w obronie kilkunastu osób, których prawa złamano.

Rokrocznie dzięki tej akcji sytuacja wielu osób poprawia się. Otrzymują prawo do adwokata czy pomocy lekarskiej.

Czy wiesz, że…

W 2010 roku Polacy napisali 145 tysięcy listów.