W Chrzanowie odbył się Przegląd Grup Kolędniczych Herody 2012

Pięć z dziewięciu zespołów biorących udział w XIV Małopolskim Przeglądzie Grup Kolędniczych Herody 2012 zdobyło nominacje do prestiżowych imprez w Bukowinie Tatrzańskiej lub Podegrodziu. Przegląd odbył się 15 stycznia w Chrzanowie.

W Chrzanowie odbył się  Przegląd Grup Kolędniczych Herody 2012

Fot. Jan Smółka 

 

W niedzielny ranek, mimo sypiącego obficie śniegu,  na placu Tysiąclecia w Chrzanowie zrobiło się kolorowo. Barwny korowód ubranych fantazyjnie postaci przemaszerował przez plac, by zaraz podążyć na chrzanowski rynek. Słychać było śpiew, żarty i śmiech. Tę radosną

atmosferę kolędowania Chrzanów poczuł już po raz czternasty za sprawą organizowanego tu tradycyjnie w styczniu Przeglądu Grup Kolędniczych.

Z kolędą do Chrzanowa przybyło w tym roku dziewięć grup: Herody z Nieporazu i Regulic, kolędnicy "Z gwiazdą" z Luszowic, Herody z Bolęcina, Herody z Maszkowa, kolędnicy ze Skawicy, Herody z Minogi, Pasterze z Koźlicy, Herody z Modlnicy oraz Pasterze z Tokarni.

 

 

Po paradzie zespoły prezentowały się przed jury, w którym zasiadały trzy etnografki: przewodnicząca  Teresa Marcinkowska, Elżbieta Porębska-Kubik oraz Agnieszka Oczkowska.

 

Trzy równorzędne wyróżnienia oraz nominacje do udziału w 40. Góralskim Karnawale w Bukowinie Tatrzańskiej zdobyli: Herody z Bolęcina, Herody z Modlnicy oraz Pasterze z Koźlicy. Z kolei wśród grup dziecięcych i młodzieżowych dwa równorzędne wyróżnienia otrzymali kolędnicy "Z gwiazdą" z Luszowic i  Herody z Nieporazu i Regulic. Te  dwa zespoły pojadą do Podegrodzia koło Nowego Sącza na Ogólnopolskie Spotkania Dziecięcych i Młodzieżowych Grup Kolędniczych "Pastuszkowe kolędowanie".

 

Autorem zdjęć w galerii jest Jan Smółka