Wybierz się na koncert charytatywny na rzecz chrzanowskiego hospicjum

Zapraszamy na koncert charytatywny na rzecz filii Stowarzyszenia Hospicjum Homo-Homini w Chrzanowie, który odbędzie się 9 marca o godz. 18 w Miejskim Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji w Chrzanowie. Wystąpią:  Andrzej Sikorowski - lider zespołu Pod Budą z córką Mają Sikorowską.

Wybierz się na koncert charytatywny na rzecz chrzanowskiego hospicjum

Wstęp - cegiełka na koncert w wysokości 25 zł do nabycia w siedzibie hospicjum przy ul. 3 Maja 11 w Chrzanowie, w oddziale redakcji Tygodnika Ziemi Chrzanowskiej "Przełom" przy ul. 29 Listopada 1/3 (Mały Rynek) w Chrzanowie oraz w dniu koncertu w holu sali teatralnej Miejskiego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Chrzanowie.

W trakcie koncertu odbędzie się kwesta na rzecz filii Stowarzyszenia  Hospicjum Homo-Homini im. św. Brata Alberta w Chrzanowie.

"Zarząd Stowarzyszenia Hospicjum Homo-Homini im. św. Brata Alberta zaprasza na koncert charytatywny w wykonaniu Andrzeja Sikorowskiego i córki Mai, który odbędzie się 9 marca o godz. 18 w sali Miejskiego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji i w Chrzanowie, z okazji otwarcia nowej siedziby hospicjum domowego, działającego w powiecie chrzanowskim.

To wydarzenie kulturalne dedykowane jest zarówno tym, którzy wnieśli wkład w powstanie tego miejsca i równocześnie tym wszystkim, dla których ważny jest człowiek chory i jego rodzina. Współczesna koncepcja opieki hospicyjnej zawdzięcza swoją realizację Pani Cecily Sanders, która na podstawie swoich własnych przeżyć i obserwacji założyła w 1967 roku Hospicjum św. Krzysztofa w Londynie. Zasady tam opracowane i wprowadzone stały się podstawą dla rozwoju tego typu opieki na świecie i w Polsce. Innowacyjny charakter opieki hospicyjnej polega na ustawieniu priorytetu opieki w stosunku do pacjentów, którym nie można zdrowia przywrócić. Opieka ta powinna zapewnić komfort fizyczny i psychiczny dzięki systematycznemu leczeniu objawowemu. Celem tego leczenia jest prowadzenie chorego przez ostatni etap życia w sposób pozwalający zachować godność osobistą. Opieka ta obejmuje chorego i jego rodzinę, również w czasie żałoby.

Domowe hospicjum działa w powiecie chrzanowskim od 1 stycznia 2007 roku dzięki inicjatywie Pani Janiny Radko – człowieka dużego formatu etycznego, wieloletniej oddziałowej oddziału wewnętrznego Szpitala Powiatowego w Chrzanowie oraz staraniom Zarządu Stowarzyszenia Homo-Homini w Jaworznie. Zespół medyczny z Jaworzna był wielokrotnie proszony o pomoc przez rodziny z powiatu chrzanowskiego, który w tym czasie pozostał białą plamą w świadczeniach opieki hospicyjno-paliatywnej na rzecz chorych w ostatnim okresie choroby nowotworowej. Nie byłoby tego hospicjum bez szybkiej decyzji ks. proboszcza Wojciecha Bryi o udzieleniu gościny w parafii Matki Bożej Różańcowej. Zarząd Stowarzyszenia składa w tym miejscu serdeczne podziękowanie za czteroletnie bezpłatne użyczenie pomieszczeń na rzecz hospicjum. Na podstawie doświadczeń pracy hospicyjnej zaistniała paląca potrzeba stworzenia całej siedziby dostępnej w szerszym zakresie dla pracowników i rodzin chorych. Dzięki inicjatywie Pana Starosty Adama Potockiego oraz zaangażowaniu, w tym finansowym, gmin: Alwerni, Babic, Chrzanowa, Libiąża i Trzebini powstała siedziba hospicjum domowego, filii Stowarzyszenia Hospicjum Homo-Homini im. św. Brata Alberta w Jaworznie – organizacji pożytku publicznego przy ul. 3 Maja 11 w Chrzanowie. Otwierają się nowe możliwości pracy na rzecz ludzi chorych: porady lekarskie, porady psychologiczne, socjalne i dietetyczne, spotkania z rodzinami, tworzenie wolontariatu."

Maria Bryła

Stowarzyszenia