Małopolski Uniwersytet dla Dzieci zaprasza na wykład prof. dr hab. Franciszka Ziejki

Na zaproszenie członków Rady Naukowej Małopolskiego Uniwersytetu dla Dzieci - do Chrzanowa przyjedzie  prof. dr hab. Franciszek Ziejka, były rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, przewodniczący Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.  17 marca  o godz. 11 w Powiatowym Centrum Kształcenia Ustawicznego w Chrzanowie wygłosi  wykład z historii literatury pt: „Dlaczego Kraków nazywamy duchowa stolicą Polski?". 

Małopolski Uniwersytet dla Dzieci zaprasza na wykład prof. dr hab. Franciszka Ziejki

Będzie to opowieść o krakowskich burzymurkach, o ratowaniu Wawelu i innych zabytków przez „strażników starego Krakowa”; o tym, jak w Krakowie powstał panteon narodowy (pogrzeby księcia Józefa Poniatowskiego, Tadeusza Kościuszki, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego i wielu innych Wielkich Polaków); o weteranach powstań narodowych i Sybirakach, którzy znaleźli w Krakowie schronienie; o mieście, w którym mieszkali wielcy poeci i pisarze (Edmund Wasilewski, Wincenty Pol, Stanisław Wyspiański, Włodzimierz Tetmajer, Lucjan Rydel), a także wielcy malarze (Piotr Michałowski, Juliusz Kossak, Adam Chmielowski, Jan Matejko, Jacek Malczewski).

- Będzie to opowieść o tym, jak do Krakowa pielgrzymowali starzy i młodzi Polacy ze wszystkich ziem dawnej Polski, o tym, jak Kraków w czasach narodowej niewoli stał się „centrum polszczyzny” czyli stolicą duchową – zapowiada Jolanta Różowska, prezes Fundacji MUdD w Chrzanowie.