Zmagania w trójboju siłowym

W tegorocznych zmaganiach udział wzięło 17 (z 21 zgłoszonych) zawodników, z pięciu szkół ponadgimnazjalnych. Chrzanów reprezentowali sportowcy z 2 LO i PCE. Tradycyjnie w zawodach uczestniczyli także reprezentanci ZSTU i ZSE-Ch z Trzebini oraz Zespołu Szkół nr 8 Zawodowych i Ogólnokształcących w Chełmku.

Zmagania w trójboju siłowym

Najliczniej stawili się ciężarowcy z 2 LO – łącznie było to 5 osób. Zaskakujący był brak zawodników Zespołu Szkół w Libiążu (czterokrotni triumfatorzy: edycje 2006 do 2009) oraz, ze względu na kontuzje, udział zaledwie jednego reprezentanta ZSTU w Trzebini (dwukrotni triumfatorzy: edycje 2010 i 2011).

Powyższy fakt nie wpłynął negatywnie na poziom rywalizacji. Z bardzo dobrej strony pokazała się przede wszystkim reprezentacja Zespołu Szkół Ekonomiczno – Chemicznych w Trzebini. Uczniowie z tej placówki dotychczas osiągali sukcesy w rywalizacji indywidualnej. W tym roku, pod przewodnictwem opiekuna – Pana Macieja Trębacza, po raz pierwszy skompletowali drużynę i od razu sięgnęli po złoto. Wysoką formę ekipy z „Chemika” organizatorzy prognozowali już przed imprezą. Znane były możliwości Grzegorza Kurcza – doświadczonego mistrza wagi lekkiej (do 75 kg) z ubiegłego roku. Liczono również na udany występ Michała Szopy w kategorii powyżej 85 kg. Drużynę uzupełnił utalentowany debiutant – Miłosz Podgajny.

Honorowymi gośćmi organizatorów podczas imprezy byli: Pan Robert Maciaszek – wiceburmistrz Chrzanowa, Pan Tomasz Kopeć – właściciel sieci sklepów z suplementami dla sportowców BODYPAK oraz Pan Piotr Słapa – wicemistrz Polski w wyciskani sztangi, który w czasie sobotnich zawodów aktywnie włączył się w prace Komisji Sędziowskiej.

Rywalizacja tradycyjnie rozpoczęła się od przysiadu. W tej konkurencji dominowali zawodnicy z 2LO zwyciężając w wadze lekkiej (Jakub Siemek 145 kg) i ciężkiej (Kamil Mendrych 170kg). W kategorii średniej najlepszym wynikiem popisał się zeszłoroczny zwycięzca, Rafał Blecharz z ZST-U w Trzebini, osiągając 150 kg. Tym razem młodym ciężarowcom nie udało się zbliżyć do rekordu zawodów wynoszącego obecnie 220kg (Mariusz Stelmach 2010r.). Po zakończeniu pierwszej konkurencji na pozycji lidera, z 25-cio punktową przewagą nad ZSE-Ch w Trzebini, uplasowało się 2 LO w Chrzanowie.

W drugim boju – wyciskaniu, rywalizacja przebiegała szczególnie pasjonująco w wadze lekkiej. Do głosu doszli tu faworyci – Grzegorz Kurcz i Dominik Hoffman (PCE w Chrzanowie), uzyskując odpowiednio 110 i 122 kg. W wadze średniej Rafałowi Blecharzowi, który zdołał wycisnąć 125kg, kroku dotrzymywał Adrian Kowalik. Osiągając 120 kg potwierdził on, iż nie przypadkiem po przysiadzie znalazł się na drugiej pozycji w swojej kategorii. W najwyższej kategorii pewnym zwycięstwem tym razem cieszył się Michał Szopa, kończący bój z wynikiem 150 kg.

Szopa w generalnej klasyfikacji wysunął się na prowadzenie, którego nie oddał już do końca. Podczas martwego ciągu przypieczętował zwycięstwo poprawiając dotychczasowy rekord zawodów – 240kg (Grzegorz Pogoda, 2011r.) o 5 kg. Niewiele gorszym wynikiem może poszczycić się Karol Orszak, który zdołał podnieść 212kg. Jego wysiłek niestety nie wystarczył do ponownego objęcia prowadzenia przez 2LO, które ostatecznie musiało uznać wyższość ZSE-Ch w Trzebini i zakończyło zmagania na drugim miejscu.

Trzecią pozycję zajęli reprezentanci ZS nr8 ZiO w Chełmku. Spośród zawodników tej szkoły najwyższą formę zaprezentował Adrian Kowalik, który w wadze średniej zdobył brązowy medal. Dla Kowalika tegoroczne zmagania były pierwszymi. Organizatorzy liczą na równie udany występ zawodnika w kolejnej edycji (obecnie Adrian jest uczniem 2 klasy).

Podczas ceremonii nagradzania laureatów Komisja Sędziowska przyznała także wyróżnienia. Pierwsza statuetka powędrowała do Kamila Mendrycha, który został uznany „odkryciem zawodów”. Kolejnym zawodnikiem cieszącym się z nagrody był Michał Szopa, wyróżniony za ustanowienie nowego rekordu w martwym ciągu. Trzecim uhonorowanym sportowcem był Dominik Hoffman. Otrzymał on nagrodę specjalną, ufundowaną przez Pana Piotra Słapę, za osiągnięcie najwyższego spośród wszystkich rywalizujących zawodników wyniku, liczonego systemem Wilks’a. Jest to metoda, w której zawodnikom przypisywane są indywidualne współczynniki, zależne od masy ciała, mnożone później przez osiągnięty wynik. Tym sposobem zawodnik najlżejszy (61 kg) okazał się najsilniejszy.

Zawody zorganizowało Stowarzyszenie „Przyjaźni Miastu” pod przewodnictwem Mateusza Szubla, we współpracy z:

- Starostwem Powiatowym w Chrzanowie,

- Urzędem Miasta i Gminy Chrzanów,

- Miejskim Ośrodkiem Kultury Sportu i Rekreacji w Chrzanowie,

- Siłownią sportową przy ul. Pogorskiej w Chrzanowie,

- Grupą BODYPAK,

- Bankiem Spółdzielczym w Chrzanowie,

- Stowarzyszeniem „Pro Medica”,

- firmą Dan Cake Polonia.

Wyniki:

Kategoria do 75 kg:

1. Jakub Siemek, 2LO im. K.K. Baczyńskiego w Chrzanowie, 434 pkt
  2. Dominik Hoffman, PCE w Chrzanowie, 432 pkt
  3. Przemysław Bolek, PCE w Chrzanowie, 392 pkt

Kategoria 75 do 85 kg:

1. Rafał Blecharz, ZST-U w Trzebini, 495 pkt
  2. Miłosz Podgajny, ZSE-Ch w Trzebini, 410 pkt
  3. Adrian Kowalik, ZS nr 8 ZiO im. Jana Kilińskiego w Chełmku, 410 pkt

Kategoria powyżej 85 kg:

1. Michał Szopa, ZSE-Ch w Trzebini, 545 pkt
  2. Karol Orszak, 2LO im. K.K. Baczyńskiego w Chrzanowie, 472 pkt
  3. Kamil Mendrych, 2LO im. K.K. Baczyńskiego w Chrzanowie, 470 pkt

Rywalizacja drużynowa:

1. ZSE-Ch w Trzebini, 1265 pkt
  2. 2LO im. K.K. Baczyńskiego w Chrzanowie, 1180 pkt
  3.  ZS nr 8 ZiO im. Jana Kilińskiego w Chełmku, 1035 pkt

Laureaci otrzymali pamiątkowe medale a reprezentacje również puchary, ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Chrzanowie. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez partnerów akcji.