Podświetlenie linków Zmień odstęp między akapitami Zmień odstęp między wierszami Zmień odstęp między słowami Zmień odstęp między literami Normalna wielkość czcionki Duża wielkość czcionki Bardzo duża wielkość czcionki Zmień kontrast

W maju Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego

W dniach 19-20 i 26-27 maja odbędzie się kolejna edycja Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Organizatorzy, Małopolski Instytut Kultury i sześć małopolskich muzeów, zapraszają do odkrywania różnorodności drewnianej architektury Małopolski.

W maju Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego

Gospodarze miejsc nie tylko oprowadzą zwiedzających po dwunastu zabytkowych wnętrzach, ale także przygotują atrakcyjne warsztaty, filmy, pokazy, spotkania z ciekawymi ludźmi. Organizacja Dni Dziedzictwa w ciągu dwóch następujących po sobie weekendów umożliwi uczestnikom odwiedzenie sześciu zabytków (w Wygiełzowie, Zubrzycy Górnej i Zakopanem) w sobotę i niedzielę 19 i 20 maja oraz następnych sześciu (w Łosiu, Bartnem i Nowym Sączu) w kolejny weekend – 26 i 27 maja.

 

Fot. Zagroda ze Staniątek - Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie

19 i 20 maja zwiedzający będą mieli okazję bliżej poznać dwa obiekty znajdujące się na terenie Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie, tj. dwór z Drogini oraz zagrodę ze Staniątek. Organizatorzy przygotowali dla zwiedzających wiele atrakcji, m.in. ciekawe oprowadzania po obiektach przygotowane przez pracowników muzeum i specjalnych gości. Będzie można także zobaczyć wystawę fotografii komunijnej z pierwszej połowy XX wieku Damą być oraz osiągnięć techniki lat 60. – Wspomnień czar. Powróćmy do lat 60. W niedzielę odbędą się m.in. pokazy garncarstwa, wikliniarstwa, szycia koszyków z korzenia sosny i czerpania papieru. Chętni będą mogli nauczyć się chodzić na szczudłach oraz włazić „na słupa”. W niedzielę odbędzie się uroczysta inauguracja Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego, której towarzyszyć będą m.in.: koncert Zespołu Pieśni i Tańca Hajduki oraz XVIII Przegląd Zespołów Obrzędowych Po Krakowsku. Te wydarzenia zainteresują zapewne miłośników obyczajów i muzyki ludowej. Rodziny z dziećmi organizatorzy zachęcają do udziału w warsztatach: W szkole naszych dziadków i Na szkle malowane.

Więcej informacji o wydarzeniu na stronie www.dnidziedzictwa.pl

Gospodarzami obiektów są małopolskie muzea: Muzeum – Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec, Muzeum – Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej, Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach, Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu, Muzeum Okręgowe w Tarnowie, Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.

 

LISTA OBIEKTÓW XIV MAŁOPOLSKICH DNI DZIEDZICTWA KULTUROWEGO